TYP: a1

Nowe gatunki zwierząt odkryte w 2019 roku

piątek, 27 grudnia 2019
Monika Frenkiel

W zeszłym roku o tej porze publikowaliśmy listę gatunków, które znikły na zawsze. W tym roku postanowiliśmy odwrócić trend. Nie dlatego, że zwierzęta przestały wymierać (niestety nie, a do tego smutnego stanu wybitnie się przykładamy) ale dlatego, że zasługujemy na to, żeby odpocząć od pesymizmu. Dlatego tym razem piszemy o tych gatunkach morskich, które zostały w ciągu minionego roku odkryte.

Jak się okazuje, jeśli chodzi o wiedzę na temat tego, co nas otacza, wciąż jesteśmy zaledwie uczniami. Świadczy o tym chociażby to, że w 2019 roku odkryto aż 71 nowych gatunków - na 5 kontynentach i w 3 oceanach. Wśród nowych gatunków znalazło się: 17 ryb, 15 gekonów, 8 roślin, 6 ślimaków morskich, 5 pajęczaków, 4 węgorze, 3 rodzaje mrówek, 2 scynkowate, 2 osy, 2 mchy, 2 koralowce oraz 2 jaszczurki. Wile z nich udało się odkryć dlatego, że dzięki technologii mamy lepsze możliwości obserwacji czy dotarcia do zakątków, do tej pory ukrytych przed naszymi oczami. Jednak, jak szacują naukowcy, wciąż zakryte przed naszymi oczami pozostaje 90 proc. żyjących na świecie gatunków.

Spośród najbardziej spektakularnych odkryć ubiegłego roku wymienić należy wakandę, małą rybkę, którą odkryto podczas prac badawczych kalifornijskich oceanologów na rafach koralowych na granicy Tanzanii i Zanzibaru. Wakanda, czyli Cirrhilabrus wakanda mierzy 6 cm i ma charakterystyczne, fioletowe łuski. Żyje na głębokości 60 metrów u wybrzeży Tanzanii, w tzw. strefie półmroku. Nazwano ją na cześć mitycznej afrykańskiej krainy przedstawionej w komiksach wydawnictwa Marvel i filmie ”Czarna Pantera”. Inną interesującą rybka jest Siphamia arnazae, z charakterystycznymi, kocimi oczami, mieszkająca w wodach Papui nowej Gwinei.

Rekord w odkrywaniu nowych istot należy do zoologa Terry’ego Goslinera, pracującego dla Kalifornijskiej Akademii Nauk. Gosliner wytrwale szuka  morskich ślimaków i opisał, jak się okazuje, co 4. taki organizm znany nauce. W 2019 roku odkrył 6 nowych, nieznanych gatunków ślimaków morskich, w tym Madrella amphora żyjące na lagunie Madang u brzegów Papui Nowej Gwinei.

Wśród nowych gatunków jest też opisywany już na łamach Tawerny węgorz elektryczny o rekordowo silnym ładunku

Tagi: ryba, gatunek, ślimak morski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 12 July

W regatach Chicago-Mackinac Race 2003 wystartował najnowszy nabytek chicagowskiej Polonii - jacht "Błyskawica" (Lightning). Biorąc udział w wyścigu w klasie Open "Błyskawica" po przeliczeniu zajęła I-sze miejsce wyprzedzając największy i najszybszy jacht
sobota, 12 lipca 2003
S/y "Polonez" z Kpt. Krzysztofem Baranowskim minął metę regat TARS 1972 jako dwunasty jacht (czas 30 dni, 16 godzin, 55 minut).
środa, 12 lipca 1972
W Gdańsku zwodowano jacht "Konstanty Maciejewicz"; w pierwszy rejs wyruszył na trasę wokół Ameryki Południowej z przejściem Przylądka Horn ze wschodu na zachód.
poniedziałek, 12 lipca 1971
Umieszczenie "Victory" w suchym doku w Portsmouth.
środa, 12 lipca 1922