TYP: a1

Szokujący widok na kalifornijskiej plaży

poniedziałek, 16 grudnia 2019
Monika Frenkiel

Kilka dni temu spacerowiczów na kalifornijskiej plaży Drake's Beach zaskoczył niecodzienny widok – kilka kilometrów plaży pokrytych było różowymi penisami. Wbrew pozorom nie rozbił się w pobliżu żaden kontenerowiec wiozący erotyczne zabawki – to po prostu gwałtowna burza wyrzuciła na piasek niecodziennie wyglądające morskie organizmy.

 

Chodzi mianowicie o bezkręgowce z gromady szczetnic, Urechis caupo zwane potocznie „penis fish” (ciekawe, czemu…) albo „grubymi karczmarzami (fat inkeeper). To jedyny rodzaj szczetnic występujący u brzegów Ameryki Północnej a jego kształt…no cóż, jest idealny do prowadzonego przez bezkręgowca trybu życia. Karczmarz bowiem zagrzebuje się w błocie u brzegów oceanu. Tunel wykopany przez naszego bohater ma ma ok. metra długości i kształt litery „u”, na piasku widać tylko dwa małe kopczyki. Jeden służy karczmarzowi do wciągania jedzenia, drugi do wydalania. Przy tym do jedzenia rozciągnięta jest galaretowata siatka wypluta przez karczmarza a drugiej strony są resztki skonsumowanych organizmów. 

 


W czasie przypływu karczmarz prześlizguje się tunelem do góry, ”zarzuca sieć” i cofa się do środka. Potem jak odkurzacz, ruchami perystaltycznymi wsysa do tunelu – i otworu gębowego wodę wraz z planktonem, bakteriami i wszystkim, co tylko tam wpadnie. Karczmarz zjada to co lubi, resztę zostawia dla gości – stąd zresztą wzięła się jego nazwa. Z restauracji, czyli tunelu karczmarza korzystają małże, wieloszczety, kraby, krewetki i małe ryby. Wyszynk prowadzony jest regularnie, bowiem karczmarze żyją nawet 25 lat. 
Skoro „karczmarze” mieszkają w błocie, co wyciągnęło je, i to w takiej liczbie, na kalifornijska plażę? Gwałtowna burza, która zmiotła górną warstwę osadów przybrzeżnych wraz z mieszkającymi tam karczmarzami.
Być może widok dla spacerowiczów był szokujący, z całą pewnością natomiast z karczmarzy ucieszyły się mewy…

 

Tagi: penis fish, biologia, Kalifornia
TYP: a3
0 0
Komentarze