TYP: a1

Ma sto lat i jest ojcem 800 dzieci

poniedziałek, 13 stycznia 2020
Monika Frenkiel

Duże seksualne libido, jeśli występuje u ludzi, może być przyczyną kłopotów. Tym razem jednak nie chodzi o człowieka, a pewnemu męskiemu osobnikowi o niegasnącym, mimo poważnego wieku popędzie świat zawdzięcza...uratowanie całego gatunku.

 

Chodzi o żółwia z gatunku Chelonoidis hoodensis, zamieszkującego wyspę Santa Cruz na Galapagos – i jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie można już spotkać te żółwie na wolności. 50 lat temu gatunkowi groziło wymarcie, bowiem na wyspie zostało zaledwie kilkanaście samic i dwa samce. Istniało spore prawdopodobieństwo, że pozostawione same sobie żółwie wyginą, dlatego w latach 60. ubiegłego wieku naukowcy wpadli na pomysł, żeby na wyspę sprowadzić kilkanaście samców, które mogłyby posłużyć do rozrodu. Jednym z nich był Diego.

 

Diego 80 lat temu zabrała z Galapagos ekspedycja naukowa. Wiele lat spędził w zoo w San Diego, po czym trafił na Santa Cruz. I natychmiast dziarsko wziął się do roboty. Dziś populacja żółwi liczy sobie około 2000 sztuk, a jak pokazały badania, ojcem ponad 40 proc. żółwi jest właśnie Diego, który jest już bardzo dziarskim stulatkiem.

 

Diego teraz na krótko wróci do zoo w San Diego, gdzie odbędzie kwarantannę, a w marcu, w nagrodę za ciężką i ofiarną pracę ma wrócić na swoją rodzinną wyspę, Espanolę (też na Galapagos), a towarzyszyć mu będzie spora gromadka potomków.

 

Kiedy opublikowano informację, że Diego niemal w pojedynkę uratował gatunek, żółw stał się popularny na całym świecie a sporo dzieciaków otrzymało po nim imię. I zdaje się, że zdanie „niezły z niego ogier” należy zastąpić „niezły z niego żółw”.

 

 

 

 

Tagi: żółw, Diego, Galapagos, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959