TYP: a1

Niedźwiedź w gdyńskim porcie

czwartek, 29 października 2015
z mediów | JM
Do bardzo nietypowej sytuacji doszło kilka dni temu w porcie w Gdyni. Pracownicy Izby Celnej odkryli w jednej z przesyłek... niedźwiedzia. Spreparowane zwierzę zostało zabezpieczone jako dowód w sprawie karnej.

Niedźwiedź

"Black&brownbears" by Mariomassone - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Zagadkowa przesyłka, która była oznaczona jako "przedmioty z przeprowadzki", szybko zwróciła uwagę gdyńskich celników. Podczas jej skanowania, pojawiły się wątpliwości co do jednego z przedmiotów. Pracownicy Izby Celnej postanowili przyjrzeć się jej osobiście. Okazało się, że w paczce znajduje się... prawdziwy, spreparowany niedźwiedź czarny. Zwierzę znalazło się w porcie nielegalnie, dlatego będzie dowodem w sprawie o przemyt. Sprawcom czynu grozi do 5 lat więzienia.

Międzynarodowy handel zagrożonymi wyginięciem gatunkami (do których należy znaleziony w Gdyni baribal) to jeden z najbardziej dochodowych "biznesów" na świecie. Każdego roku przestępcy zarabiają na tego typu działalności miliardy dolarów. W Polsce prawo chroniące gatunki zagrożone przed transportem za granicę regulowane jest przez konwencję CITES - o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.
Tagi: niedźwiedź, Gdynia, celnik, izba celna, przemyt
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001