TYP: a1

Niedźwiedź w gdyńskim porcie

czwartek, 29 października 2015
z mediów | JM
Do bardzo nietypowej sytuacji doszło kilka dni temu w porcie w Gdyni. Pracownicy Izby Celnej odkryli w jednej z przesyłek... niedźwiedzia. Spreparowane zwierzę zostało zabezpieczone jako dowód w sprawie karnej.

Niedźwiedź

"Black&brownbears" by Mariomassone - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Zagadkowa przesyłka, która była oznaczona jako "przedmioty z przeprowadzki", szybko zwróciła uwagę gdyńskich celników. Podczas jej skanowania, pojawiły się wątpliwości co do jednego z przedmiotów. Pracownicy Izby Celnej postanowili przyjrzeć się jej osobiście. Okazało się, że w paczce znajduje się... prawdziwy, spreparowany niedźwiedź czarny. Zwierzę znalazło się w porcie nielegalnie, dlatego będzie dowodem w sprawie o przemyt. Sprawcom czynu grozi do 5 lat więzienia.

Międzynarodowy handel zagrożonymi wyginięciem gatunkami (do których należy znaleziony w Gdyni baribal) to jeden z najbardziej dochodowych "biznesów" na świecie. Każdego roku przestępcy zarabiają na tego typu działalności miliardy dolarów. W Polsce prawo chroniące gatunki zagrożone przed transportem za granicę regulowane jest przez konwencję CITES - o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.
Tagi: niedźwiedź, Gdynia, celnik, izba celna, przemyt
TYP: a3
0 0
Komentarze