TYP: a1

Amerykanie na wojnie z "narcosubami"

poniedziałek, 17 sierpnia 2015
z mediów | JM
Niedawno Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych poinformowała o rekordowym ładunku przechwyconym na "narcosubie" - łodzi podwodnej dostosowanej do przemytu narkotyków. To już drugi tego typu przypadek w ostatnich miesiącach, jednak takie sukcesy wciąż należą do rzadkości.


Jeżeli przemyt narkotyków kojarzy nam się z małymi torebkami ukrytymi w bagażu albo rozległymi, słabo zabezpieczonymi tunelami, budowanymi w poprzek granicy - warto sobie uświadomić, że przestępcy również idą z duchem czasu. Nie jest już problemem przerzut nielegalnych substancji drogą morską - zwłaszcza, jeśli ma się w posiadaniu najnowszej generacji łódź podwodną. Właśnie z tego typu wynalazkami stara się walczyć amerykańskie służby.

W ostatnim tygodniu Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych ogłosiła sukces - udało się przechwycić aż sześć ton kokainy. Do podobnej sytuacji doszło w połowie czerwca - to jednak dopiero 25 przypadek od 2006 roku, kiedy taką łódź udało się choćby zidentyfikować. Za narcosuby służą łodzie całkowicie lub półzanurzalne, przemalowane na morski kolor, niemal niedostrzegalne dla innych jednostek. Nawet jeśli zostaną dostrzeżone, ich ładunek nierzadko jest natychmiastowo zatapiany przez szmuglerów. Dlatego coraz większa wykrywalność narcosubów jest dla amerykańskich służb równie ważna, co rekordowa ilość przechwyconych narkotyków.
Tagi: narcosub, półzanurzalna, łódź podwodna, narkotyki, przemyt, USA
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 July

W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932