TYP: a1

Amerykanie na wojnie z "narcosubami"

poniedziałek, 17 sierpnia 2015
z mediów | JM
Niedawno Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych poinformowała o rekordowym ładunku przechwyconym na "narcosubie" - łodzi podwodnej dostosowanej do przemytu narkotyków. To już drugi tego typu przypadek w ostatnich miesiącach, jednak takie sukcesy wciąż należą do rzadkości.


Jeżeli przemyt narkotyków kojarzy nam się z małymi torebkami ukrytymi w bagażu albo rozległymi, słabo zabezpieczonymi tunelami, budowanymi w poprzek granicy - warto sobie uświadomić, że przestępcy również idą z duchem czasu. Nie jest już problemem przerzut nielegalnych substancji drogą morską - zwłaszcza, jeśli ma się w posiadaniu najnowszej generacji łódź podwodną. Właśnie z tego typu wynalazkami stara się walczyć amerykańskie służby.

W ostatnim tygodniu Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych ogłosiła sukces - udało się przechwycić aż sześć ton kokainy. Do podobnej sytuacji doszło w połowie czerwca - to jednak dopiero 25 przypadek od 2006 roku, kiedy taką łódź udało się choćby zidentyfikować. Za narcosuby służą łodzie całkowicie lub półzanurzalne, przemalowane na morski kolor, niemal niedostrzegalne dla innych jednostek. Nawet jeśli zostaną dostrzeżone, ich ładunek nierzadko jest natychmiastowo zatapiany przez szmuglerów. Dlatego coraz większa wykrywalność narcosubów jest dla amerykańskich służb równie ważna, co rekordowa ilość przechwyconych narkotyków.
Tagi: narcosub, półzanurzalna, łódź podwodna, narkotyki, przemyt, USA
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 September

Na "Nord V" z San Francisco w samotny rejs dookoła świata wyruszył Andrzej Urbańczyk z zamiarem opłynięcia trasy w czasie 100 dni. Złe warunki meteorologiczne uniemożliwiły realizację zamiaru i rejs został przerwany.
czwartek, 21 września 1989
W odległości około 600 Mm od Azorów zatonął czteromasztowy bark "Pamir" (zbudowany w Hamburgu w 1905 r. z przeznaczeniem do przewozu towarów na trasę australijską i południowo-amerykańską); zginęło 80 młodych marynarzy.
sobota, 21 września 1957
Urodził się Marc Pajot, jeden z najsłynniejszych francuskich żeglarzy regatowych.
poniedziałek, 21 września 1953