TYP: a1

Amerykanie na wojnie z "narcosubami"

poniedziałek, 17 sierpnia 2015
z mediów | JM
Niedawno Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych poinformowała o rekordowym ładunku przechwyconym na "narcosubie" - łodzi podwodnej dostosowanej do przemytu narkotyków. To już drugi tego typu przypadek w ostatnich miesiącach, jednak takie sukcesy wciąż należą do rzadkości.


Jeżeli przemyt narkotyków kojarzy nam się z małymi torebkami ukrytymi w bagażu albo rozległymi, słabo zabezpieczonymi tunelami, budowanymi w poprzek granicy - warto sobie uświadomić, że przestępcy również idą z duchem czasu. Nie jest już problemem przerzut nielegalnych substancji drogą morską - zwłaszcza, jeśli ma się w posiadaniu najnowszej generacji łódź podwodną. Właśnie z tego typu wynalazkami stara się walczyć amerykańskie służby.

W ostatnim tygodniu Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych ogłosiła sukces - udało się przechwycić aż sześć ton kokainy. Do podobnej sytuacji doszło w połowie czerwca - to jednak dopiero 25 przypadek od 2006 roku, kiedy taką łódź udało się choćby zidentyfikować. Za narcosuby służą łodzie całkowicie lub półzanurzalne, przemalowane na morski kolor, niemal niedostrzegalne dla innych jednostek. Nawet jeśli zostaną dostrzeżone, ich ładunek nierzadko jest natychmiastowo zatapiany przez szmuglerów. Dlatego coraz większa wykrywalność narcosubów jest dla amerykańskich służb równie ważna, co rekordowa ilość przechwyconych narkotyków.
Tagi: narcosub, półzanurzalna, łódź podwodna, narkotyki, przemyt, USA
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001