TYP: a1

800 kilogramów słodkości

czwartek, 2 września 2021
Hanka Ciężadło

Pamiętacie Kota ze „Shreka”? Okazuje się, że inne gatunki zwierząt również mogą urzekać spojrzeniem. Mors ochrzczony imieniem Wally postanowił więc wykorzystać ludzką słabość do futrzanych słodziaków i zostać gwiazdą. Oraz podróżnikiem. W zasadzie dobry plan - a że przy okazji powstają jakieś tam straty materialne, to już zupełnie inna bajka.

 

Kim jest Wally?

Jak już wiecie – morsem. Ma imponujące kły, spore zapasy tłuszczyku i wszystko to, co mors mieć powinien: czyli opływowe kształty i odpowiednią masę (która, dodajmy, ma szansę jeszcze się podwoić – Wally waży bowiem 800 kilogramów, a w przyszłości może dobić do 1700).

Zwierzak najprawdopodobniej pochodzi ze Svalbardu, ale chyba nie jest przywiązany do swojej chłodnej ojczyzny, bo widuje się go w rozmaitych lokalizacjach. Ma około 4 lat, czyli możemy uznać, że jeszcze całe życie przed nim – morsy potrafią bowiem dożyć pół wieku.

Wally podróżnik

Mors upatrzył sobie wybrzeża Walii i Irlandii, ale okazjonalnie pojawia się też w innych lokalizacjach. Zasłynął z tego, że z wchodzi na łodzie i tam przesiaduje. Na co liczy? Uprawia jachtostop? Tego oczywiście nie wiemy, ale specjaliści podejrzewają, że Wally po prostu uznaje białe jednostki za…góry lodowe. Prawdopodobnie przypomina sobie dzieciństwo spędzone na chłodnym Svalbardzie i dlatego z upodobaniem wyleguje się na pokładach.

Co na to właściciele łódek? Kiedy już pierwszy szok minie, a fotki są porobione i wrzucone na odpowiednie media społecznościowe, ludzie zaczynają się zastanawiać, jak pozbyć się nieproszonego gościa. Taki mors to w końcu spory balast – w przenośni i dosłownie. Długie kły i pazury wzbudzają jednak należny respekt, dlatego, mimo iż zwierzak wydaje się mało ruchliwy, mało kto ma ochotę wejść z nim w bezpośredni kontakt.

Co dalej?

Wally zdobył sporą popularność – na tyle dużą, że w pewnych momentach zaczyna ona być problemem. Kiedy przebywał w okolicy Tenby (Wielka Brytania), łodzie służb ratunkowych musiały dosłownie przeganiać turystów, którzy pływając na kajakach, motorówkach i skuterach wodnych, czynili starania, by jak najbardziej zbliżyć się do słynnego morsa.

Organizacje związane z ochroną przyrody apelują, by w miarę możliwości zostawić Wally’ego samemu sobie, a w sytuacji, gdy mors zechce odwiedzić czyjąś łódź, zachować spokój. Władze przypominają również, że zgodnie z ustawą "O dzikiej naturze i terenach wiejskich", morsy podlegają ochronie, a ich niepokojenie może skończyć się różnego rodzaju sankcjami.

 

 

Tagi: mors, Wally, UK, Irlandia, Walia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 May

Wyruszył w rejs Willy de Roos na stalowym keczu "Williwaw"; przekroczył północny krąg polarny, żeglował wzdłuż zachodniego brzegu Grenlandii, przeszedł Przejście Północno-Zachodnie i dookoła Alaski, dotarł do Vancouver w Kanadzie.
sobota, 21 maja 1977
W Warszawie zmarł Leonid Teliga, pierwszy polski samotny żeglarz, który w okresie powojennym opłynął kulę ziemską na jachcie "Opty".
piątek, 21 maja 1971
Na jachcie "Tilikum", przebudowanym kanoe z cedrowego drzewa, w okołoziemski rejs wypłynął John C. Voss.
wtorek, 21 maja 1901
W suchym doku w Greenwich, w trakcie remontu częściowo spłonął kliper "Cutty Sark".
poniedziałek, 21 maja 2007