TYP: a1

"Kormoran II" zwodowany

poniedziałek, 7 września 2015
z mediów|JM
W piątek w Gdańsku doszło do uroczystego zwodowania i ochrzczenia okrętu ORP Kormoran II - pierwszego z trzech, zaplanowanych do użytkowania przez Marynarkę Wojenną, nowoczesnych niszczycieli min. Jednostka wejdzie do służby pod koniec 2016 roku.


Projekt zbudowania nowoczesnego niszczyciela min powstał już w 2007 roku. Pięć lat później, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podpisał umowę na zakup trzech okrętów tego typu, które ma wybudować stocznia Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Pierwszy z nich, zwodowany w piątek "Kormoran II", stanowi początek realizacji tego planu. To kolejny krok w wielkiej operacji modernizowania jednostek Marynarki Wojennej. Warto przypomnieć, że 2 lipca bieżącego roku zwodowano również okręt patrolowy ORP Ślązak - pierwszy od ponad 20 lat, wybudowany w Polsce okręt Marynarki Wojennej.

"Kormoran II" ma możliwość nie tylko odnajdywania i rozbrajania min, ale również ich stawiania. Jest również w stanie ochraniać inne jednostki, dzięki umieszczonym na pokładzie armatom. Jednostka docelowo trafi do 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Będzie używana między innymi w misjach NATO na Bałtyku i Morzu Północnym. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, okręt ma wejść do służby w listopadzie 2016 roku.
Tagi: Kormoran II, niszczyciel min, okręt, MON, okręt, Marynarka Wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 July

W porcie Hel zacumował s/y "Euros" pod Kpt. Henrykiem Jaskułą, który jednym skokiem, w ciągu dziewięćdziesięciu dni, pokonał trasę z Buenos Aires długości 8276 Mm.
poniedziałek, 23 lipca 1973
położono stępkę na HMS 'Victory', sławnego za sprawą admirała Nelsona, zwycięzcy bitwy pod Trafalgarem. Dziś okręt pełni funkcję muzeum.
poniedziałek, 23 lipca 1759
Z Gdynii wyruszyła wyprawa harcerzy z Warszawy na jachcie 'Poleszczuk', docierając do Nowego Jorku i dalej drogą sródlądową do Chicago
sobota, 23 lipca 1938
W Śniatyniu rozpoczyna się rejs Waclawa Korabiewicza do Indii
poniedziałek, 23 lipca 1934