TYP: a1

"Kormoran II" zwodowany

poniedziałek, 7 września 2015
z mediów|JM
W piątek w Gdańsku doszło do uroczystego zwodowania i ochrzczenia okrętu ORP Kormoran II - pierwszego z trzech, zaplanowanych do użytkowania przez Marynarkę Wojenną, nowoczesnych niszczycieli min. Jednostka wejdzie do służby pod koniec 2016 roku.


Projekt zbudowania nowoczesnego niszczyciela min powstał już w 2007 roku. Pięć lat później, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podpisał umowę na zakup trzech okrętów tego typu, które ma wybudować stocznia Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Pierwszy z nich, zwodowany w piątek "Kormoran II", stanowi początek realizacji tego planu. To kolejny krok w wielkiej operacji modernizowania jednostek Marynarki Wojennej. Warto przypomnieć, że 2 lipca bieżącego roku zwodowano również okręt patrolowy ORP Ślązak - pierwszy od ponad 20 lat, wybudowany w Polsce okręt Marynarki Wojennej.

"Kormoran II" ma możliwość nie tylko odnajdywania i rozbrajania min, ale również ich stawiania. Jest również w stanie ochraniać inne jednostki, dzięki umieszczonym na pokładzie armatom. Jednostka docelowo trafi do 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Będzie używana między innymi w misjach NATO na Bałtyku i Morzu Północnym. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, okręt ma wejść do służby w listopadzie 2016 roku.
Tagi: Kormoran II, niszczyciel min, okręt, MON, okręt, Marynarka Wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 August

Z Międzyzdrojów startuje I edycja regat Catamaran Amber Cup
sobota, 5 sierpnia 2000
Wojciech Biały, Jerzy Tarasiewicz, Ewa Chudyk i Ewa Mykita na statkowej szalupie "Rozumek" w Rijece rozpoczęli rejs z zamiarem opłynięcia Ziemi. Ze zmieniającą się załogą "Rozumek" odbył rejs na trasie Baleary, Giblartar, Casablancę, Las Palmas, Dakar, Mo
sobota, 5 sierpnia 1967
Zakończyła się 16. edycja Pucharu Ameryki; w finale regat amerykański "Ranger" pokonał brytyjskiego "Endeavoura II"
czwartek, 5 sierpnia 1937
Na "Sea Serpent" zakończył rejs z Bostonu do Coverack (Lizard) J.W.Lawlor
środa, 5 sierpnia 1891