TYP: a1

Elektryczne morskie wodoloty

piątek, 29 lipca 2016
Z mediów/MF
Sea Bubble – tak nazywa się nowy pojazd, który ma zrewolucjonizować transport. Nowy pojazd ma pełnić rolę czegoś w rodzaju samochodu osobowego na wodzie i może poruszać się wszędzie tam, gdzie istnieją żeglowne szlaki śródlądowe – w miastach i poza nimi.



Nazwę „Sea Bubble” wymyślił konstruktor i żeglarz Alain Thebault, twórca trimaranu Hydropter, który unosi się nad wodą i osiąga prędkość ok. 100 kilometrów na godzinę. Thebault postanowił upowszechnić swój wynalazek i w ten sposób powstał elektryczny wodny samochodzik. Ma on wielkość przeciętnego samochodu osobowego i mieści cztery osoby. Sea Bubble zaprojektowany jest do poruszania się po rzekach i jeziorach, dlatego w przeciwieństwie do Hydroptera nie osiąga zawrotnych prędkości. Wyposażony jest w cztery płetwy. Nad wodę, na wysokość 70 cm, unosi się już przy prędkości 6 węzłów, czyli 11 km/h. 18 km/h (tyle wynosi np. dozwolona prędkość poruszania się po Sekwanie w Paryżu). Nie powoduje fal uciążliwych w obrębie miasta dla innych jednostek pływających i erodujących rzeczne brzegi.

Sea Bubble napędzany jest dwoma śrubami poruszanymi silnikiem elektrycznym. Konstruktor nie podał szczegółów, ale zapewnia, że zużycie energii jest naprawdę niewielkie. Wehikuł może przebyć około 100 km bez ładowania. Cena jednego egzemplarza powinna wynosić około 40 tys. euro.

Sea Bubble został zaprezentowany na początku lipca podczas targów w Paryżu. Emmanuel Macron, francuski minister gospodarki, przemysłu i informatyki, już wyraził gotowość zakupienia takich pojazdów dla celników. Anne Hidalgo, mer Paryża, wyraziła przekonanie, że jeszcze w tym roku prototypy pojawią się na Sekwanie, a wkrótce Sea Bubble stanie się w stolicy Francji powszechnym środkiem transportu – do wynajęcia, podobnie jak auta czy rowery. Także władze Londynu chętnie widziałyby ten pojazd na Tamizie, władze Genewy na Jeziorze Lemańskim, a Nowy Jork deklaruje chęć zakupu 1200 sztuk.

Alain Thebault uważa, że Sea Bubble mógłby być zamawiany przez aplikacje mobilne na smartfony, takie jak Uber (aplikacja mobilna do zamawiania usług transportu samochodowego dostępna w wielu miastach świata, także w Polsce).
Tagi: samochód, pojazd, żegluga śródlądowa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 lipca

"Bona Terra" pod dowództwem Mieczysława Kurpisza opuściła Szczecin wyruszając w rejs trasą przez Kanał Panamski, Wyspy Galapagos, Wyspę Wielkanocną, wyspy południowego Pacyfiku, do Nowej Zelandii oraz Australii; w lipcu 2001 r. na Maderze "Bona Terra" zam
czwartek, 27 lipca 1995