TYP: a1

Dokonać niemożliwego

poniedziałek, 10 września 2018
Anna Ciężadło

Starożytne przysłowie głosi:  „W czymkolwiek jesteś mistrzem, gdzieś na świecie żyje Azjata, który robi to lepiej”. Tym razem jednak ludzie z Orientu przeszli samych siebie, bowiem zbudowali tratwę z… paczek chipsów. Jak to możliwe?

 

„Potrzymaj mi piwo!”

Studenci, niezelżenie od koloru skóry i narodowości, wykazują pewne cechy wspólne. Są to: ułańska fantazja, nadmiar wolnego czasu oraz lekka tendencja do autodestrukcji. Taka mieszanka przyjmuje rozmaite formy i niekiedy prowadzi swoich posiadaczy do wiekopomnych odkryć, a znacznie częściej na urazówkę.

Tym razem jednak było inaczej. Dwóch studentów z Korei Południowej postanowiło zbudować sobie tratwę z paczek chipsów. Co więcej, byli oni na tyle szaleni, że postanowili swoje dzieło wypróbować. Uzbroili się zatem w wiosła, kapoki oraz kask (sztuk 1, ale zawsze to coś) i… popłynęli, stając się gwiazdami Internetów, a zarazem wywołując burzliwą dyskusję w komentarzach.

 

Ile chipsów jest w chipsach

Szczerze mówiąc, niewiele - i jest to bardzo dobra wiadomość, bowiem chipsy do zdrowej żywności raczej nie należą. Czemu jednak po otwarciu paczki okazuje się, że kupiliśmy powietrze z niewielkim dodatkiem ziemniaka?

Zacznijmy od tego, że to niezupełnie jest powietrze: głównym składnikiem mieszaniny gazów, jaka znajduje się w paczkach chipsów, jest co prawda azot, ale jest go więcej, niż w powietrzu.

Gaz ten pełni w chipsach trojaką funkcję. Po pierwsze, chroni je przed zgnieceniem. Po drugie, utrzymuje je w świeżości. Po trzecie wreszcie sprawia, że mamy wrażenie, iż kupiliśmy trochę więcej, niż w rzeczywistości. Co prawda, producenci twierdzą uparcie, że ta trzecia funkcja to całkowity przypadek - ale gdyby tak rzeczywiście było, może paczki powinny być przezroczyste, albo chociaż mieć okienka?

 

Jak to się robi?

Jak zbudować tratwę z chipsów? Przede wszystkim, będzie ich potrzeba całkiem sporo; Koreańczycy użyli 160 paczek, które okleili taśmą i dodatkowo owinęli folią. Zbudowaną z nich tratwą postanowili przepłynąć rzekę Han w pobliżu mostu Jamsil, mającego 0,8 mili długości. Wyczyn zgromadził ok. 200 gapiów, jednak znacznie więcej osób zobaczyło to w Internecie.

Na pytanie co nimi kierowało, młodzi ludzie odpowiedzieli, że miał to być swoisty protest przeciwno producentom sztucznie zwiększającym opakowania, w środku których znajduje się dramatycznie mało produktu. Czyli jednak wracamy do punktu 3.

Ile zatem gazu znajduje się w chipsach? To już zależy od producenta, który zwykle poprzestaje na enigmatycznym stwierdzeniu „pakowano w atmosferze ochronnej”. Praktyka pokazuje jednak, że gazu w paczce może być nawet… 72 procent. Nic dziwnego, że coś takiego doskonale pływa.

 

 

 

 

Tagi: tratwa, chipsy, Korea
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 października

Z Southampton w rejs dookoła świata ze wschodu na zachód wystartował Chay Blyth na "British Steel"; po 292. dniach rejsu i opłynięciu Przylądka Horn ze wschodu na zachód, Blyth 6 sierpnia 1971 roku powrócił do Anglii.
wtorek, 20 października 1970
Odbyło się pierwsze po II wojnie zebranie Ligi Morskiej.
piątek, 20 października 1944
Zwodowano jacht "Farys" dla Erwina Webera, pierwszego polskiego żeglarza samotnika.
niedziela, 20 października 1935