TYP: a1

Delfiny, Kijanki, Wieloryby – co dostanie nasza marynarka?

poniedziałek, 17 października 2022
Hanka Ciężadło

Czasy mamy ciekawe, dlatego nasi decydenci doszli do wniosku, że pora doinwestować marynarkę wojenną. Postulat jest jak najbardziej słuszny. Oby został zrealizowany w rozsądnym czasie i odpowiednim zakresie.

Morskie stwory

Niedawno wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa poinformował, że trwa właśnie postepowanie mające na celu pozyskanie dla naszej marynarki dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego Delfin. Szczegóły na razie nie są znane. Wiadomo jedynie, że zgodnie z założeniami takie jednostki mają wejść do służby w latach 2024 i 2027. Rozważany jest też zakup Wieloryba – bezzałogowej, autonomicznej jednostki podwodnej. Być może jednak zastąpią go inne — Kijanka lub Ostryga. Co wyniknie ze wszystkich tych rozważań i kiedy zobaczymy ich efekty? Tego na razie nie wiadomo.

Potrzeba zmian

Jaki jest obecny stan naszej marynarki wojennej, tego nie trzeba chyba wyjaśniać. Mówiąc oględnie, mogłoby być lepiej. Można oczywiście dociekać, dlaczego nie jesteśmy potęgą morską i czyja to wina, jednak takie rozważania nie poprawią naszej sytuacji. Natomiast rozsądne inwestycje – owszem. Niedawne ataki na gazociągi Nord Stream udowodniły, że – mówiąc kolokwialnie – morza i morskich inwestycji trzeba sobie pilnować. I trzeba mieć czym to robić. Pozostaje mieć nadzieję, że wojna na Ukrainie odniesie chociaż ten pozytywny skutek, iż marynarka wojenna doczeka się poważnego traktowania.

Tagi: marynarka, inwestycje, wojsko, delfin
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 lipca

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940