TYP: a1

Szwedzi odnaleźli Jabłko, siostrę słynnego okrętu Waza

środa, 26 października 2022
Z mediów

Jak poinformowali szwedzcy archeolodzy, na dnie Bałtyku odnaleziono warak galeonu z 1629 roku. Ma to być „Jabłko”, siostrzana jednostka „Wazy”. Tak, tego słynnego, który miał podbić Polskę, a zatonął wychodząc z portu. 

 


Jeszcze w grudniu ubiegłego, 2021 roku  w cieśninie przy miasteczku Vaxholm pod Sztokholmem naukowcy natknęli się na wrak okrętu. Szczątki poddawano kolejnym badaniom – ostatecznie po analizach próbek drewna dębowego, które okazało się pochodzić z 1627 roku z okolic jeziora Melar, stwierdzono, że odnaleziony statek to galeon „Jabłko”. W rozpoznaniu jednostki pomógł słynny „Waza”, który wydobyto z dna w latach 60. ubiegłego wieku i który od tamtej pory stanowi atrakcję turystyczną Sztokholmu. Odnaleziony pod Vaxholm wrak bardzo go przypominał, wymiarami i konstrukcją, a po badaniach okazało się, że materiał użyty do odnalezionej jednostki ma te same właściwości i jest tego samego pochodzenia co ten użyty do budowy „Wazy”. 
Kontruktorem „Jabłka” był Hein Jakobsson. Budowniczy zmienił nieco wzór użyty przy „Wazie” -  lekko poszerzył kadłub statku, aby uniknąć niestabilności jednostki. „Jabłko” jednak nie był często wykorzystywany, choć mógł zabrać na pokład tysiąc żołnierzy – zdecydowały o tym duże koszty utrzymania i trudności w nawigacji . Okręt miał brać udział w wojnie trzydziestoletniej przeciwko Habsburgom, jaka rozegrała się w 1630 roku u wybrzeży Pomorza Zachodniego .
W 1658 roku Szwedzi celowo zatopili statek, aby jego wrak utrudnił w cieśninie wpłynięcie do Sztokholmu większym jednostkom wroga. Jednak nie znano dokładnej lokalizacji zatopienia. 


„Jabłko”, „Waza” oraz dwa mniejsze okręty, „Apollo” i „Maria” zostały zamówione przez rządzącego Szwecją Gustawa II Karola i miały zostać wykorzystane do najazdu na Polskę w XVII wieku. „Wazę” wydobyto z morskiego dna w latach 60. ubiegłego wieku, wraki „Apolla” i „Marii”  odnaleziono w 2019 roku także w cieśninie nieopodal Vaxholm - przez tych samych naukowców, którzy odnaleźli „Jabłko”. 

 

Tagi: Jabłko, wrak, odkrycie, archeologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 May

Za sprawą Ministra Spraw Wojskowych powstaje Rada Jachtingu Morskiego z kontradmirałem Józefem Unrugiem na czele.
wtorek, 26 maja 1936
Urodził się Stefan Wysocki, żeglarz, krytyk muzyczny, sędzia żeglarski, działacz kilku klubów żeglarskich, a przede wszystkim autor podręczników żeglarskich, na których wychowały się pokolenia żeglarzy.
środa, 26 maja 1920