Adres email
hasło
Zarejestruj się
/
Przypomnienie hasła
Czytelnia
Ludzie morza
Nowości w serwisie
Wieści z oceanów
Imprezy
Kalendarium
Rejs po historii
Kulinaria
Twoja Tuba
Recenzje książek
Poradniki
Śródlądzie
Ciekawostki
Słownik
Sport
Miejsca
Ciekawe miejsca
Propozycje tras
Mariny
Ludzie
Wszyscy użytkownicy
Skipperzy
Firmy
Wykonawcy szant
Jachty i rejsy
Wolne koje (rejsy)
Relacje z rejsów
Jachty
Modele jachtów
Armatorzy
Czarter Jachtów
Sklepik
Tawerny i kambuz
Tawerny
Przepisy
Drinki
Imprezy
Szanty
Wykonawcy szantowi
Piosenki żeglarskie
Sport
Sportowe wieści
Nadchodzące regaty
Relacje z regat
Ogłoszenia
HOME
/
Czytelnia
TYP: a1
Artykuły
Biblioteka żeglarska rośnie
czwartek, 24 października 2024
SSI
Właściwie to już nie biblioteka, a historyczny ośrodek publikacji wodniackich. To co najdziwniejsze – nie prowadzi go żadna organizacja, zwłaszcza dotowana, ale żeglarz o cennych dla środowiska ambicjach. To taka odmiana „za swoje i na swoim”. O tej oryginalnej inicjatywie w SSI już jest kilka newsów. Chwała i kolejne podziękowania Michałowi Kozłowskiemu. Oczywiście i wszystkim PT Ofiarodawcom. Tylko patrzeć jak w tej nowej placówce pojawią się badacze i doktoranci.
Seszele - relacja z rejsu
wtorek, 22 października 2024
Jerzy Cygler
Nie ma kasy na Oceanię…
poniedziałek, 21 października 2024
Hanka Ciężadło
Ministrowie mają swoje priorytety – i wygląda na to, że nauka do nich nie należy. Jak informuje Instytut Oceanologii PAN, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego właśnie wstrzymało finansowanie statku badawczego s/y Oceania. To jedyny polski statek badawczy mogący prowadzić działalność naukową poza Morzem Bałtyckim.
Wyhodowano koralowce odporniejsze na ciepło
piątek, 18 października 2024
Hanka Ciężadło
Czy zatem można odwołać alarm związany z obumieraniem Wielkiej Rafy? Niestety nie można. Ale z pewnością uzyskanie odmian koralowców bardziej odpornych na wysokie temperatury w perspektywie ocieplającego się klimatu stanowi pozytywną wiadomość. Tylko czy takie sztuczne twory dadzą sobie radę w życiu? A może wcale nie są sztuczne?
Polacy, Niemcy i Szwedzi na mostku
czwartek, 17 października 2024
Hanka Ciężadło
Oczywiście „mostek” to w tym przypadku pewien skrót myślowy; rzecz w tym, że Polska, Szwecja i Niemcy przejmują właśnie dowodzenie nad sojuszniczymi ćwiczeniami morskimi prowadzonymi na Bałtyku. Nasze wspólne przywództwo potrwa cztery lata.
13. Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm
środa, 16 października 2024
Informacja prasowa
Już niedługo, 23 i 24 listopada w warszawskim kinie Wisła, kolejna, 13. edycja festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm. Przygotowując każdą kolejną edycję myślimy o tej poprzedniej. Tej ostatniej, ale i tych wcześniejszych.
Kiedy Rossija zostanie ukończona?
środa, 16 października 2024
Hanka Ciężadło
Maska do Nurkowania: Jak Wybrać – Kompletny Przewodnik Krok po Kroku
środa, 16 października 2024
Artykuł sponsorowany
Wybór odpowiedniej maski do nurkowania jest kluczowy dla zapewnienia komfortu i jakości Twoich przygód pod wodą. Pierwszym krokiem jest zrozumienie swoich potrzeb, co obejmuje ocenę Twojego poziomu zaawansowania oraz typy wód, w których najczęściej nurkujesz.Dla nowicjuszy idealnym punktem startowym będzie podstawowy model maski, który można znaleźć w bardziej przystępnej cenie (około 100-300 zł). Bardziej zaawansowane modele mogą kosztować od 300 do nawet 1000 zł.Istotnym czynnikiem jest także materiał, z którego wykonana jest maska. Silikon jest tutaj rekomendowany z uwagi na jego trwałość i komfort użytkowania. Warto zwrócić uwagę na różnice między silikonem przezroczystym a czarnym - ten pierwszy przepuszcza więcej światła, co może być korzystne w warunkach słabego oświetlenia, podczas gdy czarny silikon może redukować odblaski. Szeroki wybór masek do nurkowania znajdziesz w sklepie Divefactory24 - specjalistyczny sklep nurkowy.
Ślązacy murem za nutriami
środa, 16 października 2024
Hanka Ciężadło
Śląsk nutriami stoi – a podobno nie powinien. Sympatyczne, misiowate gryzonie, które jeszcze do niedawna uchodziły za atrakcję lokalnych rzek, teraz zostały uznane za problem, dlatego ktoś wpadł na pomysł, by je pozabijać. Ogłoszono w tym celu specjalny przetarg, a ponieważ Ślązacy generalnie lubią zwierzęta, rozpętała się niezła wojenka…
Dwa miesiące na katamaranie
wtorek, 15 października 2024
Hanka Ciężadło
Brzmi jak idealne wakacje – z tym że w przypadku, o jaki chodzi, był to raczej dramat. Historia rozegrała się na Morzu Ochockim i kosztowała życie dwóch osób; jedna z ofiar miała zaledwie 15 lat. Jak informuje rosyjska prokuratura, w chwili odnalezienia jednostki na pokładzie został tylko jeden żywy człowiek. Co dokładnie się tam wydarzyło?
<
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
>
kategorie artykułów
Wszystkie
(8858)
Ludzie morza
(145)
Nowości w serwisie
(456)
Wieści z oceanów
(2037)
Imprezy
(2375)
Kalendarium
(1007)
Rejs po historii
(202)
Kulinaria
(161)
Twoja Tuba
(181)
Recenzje książek
(344)
Poradniki
(342)
Śródlądzie
(336)
Ciekawostki
(1076)
Słownik
(151)
Sport
(45)
TYP: a3
popularne artykuły
Kanał Panamski, USA i Chiny (1285)
Kotwica znaleziona na dnie Bałtyku (1150)
Skąd się bierze cofka na Bałtyku? (400)
Eagle S uziemiony (126)
Pomysł na ochronę kabli (111)
O zamarzaniu wody morskiej (65)
Zrealizowane projekty Polskiego Związku Żeglarskiego w 2024 roku i plany na 2025 rok (59)
Przegląd Konkursowy (52)
20 stycznia 1933 umiera admirał Kazimierz Porębski, organizator szkolnictwa morskiego, a zarazem współtwórca i kierownik polskiej Marynarki Wojennej. Pochowano go na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (22)
9 stycznia 1942 w katastrofie statku w okolicy Balearów Jerzy Różycki, matematyk i kryptolog, jeden s trójki Polaków, krótszy złamali kod Enigmy (pozostali dwaj to Marian Rejewski i Henryk Zygalski). (21)
25 stycznia 1946 cztery trałowce: ORP Czajka, ORP Żuraw, ORP Rybitwa i ORP Mewa wracają pod polską banderę. „Ptaszki”, jak je pieszczotliwie nazywano, po kapitulacji Helu 2 października 1939 roku zostały ukradzione przez Niemców i wcielone do Kriegsmarine (16)
2 lutego 1939 – podniesienie bandery na ORP Orzeł. Uroczystość miała miejsce w niderlandzkiej stoczni De Schelde we Vlissingen, a dowódcą okrętu został kmdr ppor. Henryk Kłoczkowski. ORP Orzeł należał wówczas do najnowocześniejszych okrętów na świecie. (16)
8 kwietnia 1940 ORP Orzeł w rejonie norweskiego Lillesand zatopił transportowiec „Rio de Janeiro”. Wrogi statek płynął bez bandery i zobaczywszy Orła, początkowo próbował uciekać na wody neutralnej wówczas Norwegii. Jak się potem okazało, przewoził on woj (16)
27 lutego 1938 – podniesienie bandery na ORP Gryf, największym okręcie polskiej marynarki wojennej w okresie II RP. Uroczystość odbyła się w Chantiers et Ateliers Augustin Normand we francuskim La Hawr. (15)
23 marca 2021 kontenerowiec MV Ever Given utknął na mieliźnie w Kanale Sueskim, całkowicie blokując tę drogę wodną na 6 dni. W momencie zdarzenia statek był w drodze Tanjung Pelepas w Malezji do Rotterdamu w Niderlandach. Prezes Zarządu Kanału Sueskiego (15)
14 kwietnia 2022 tonie „Moskwa” – flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, zatopiony po trafieniu ukraińskimi pociskami przy współudziale służb amerykańskich. Wrak spoczywa na dnie Morza Czarnego, około 130 km od Odessy. (15)
22 lutego 2021 na Kilimandżaro ginie Aleksander Doba – polski inżynier i podróżnik, który jako pierwszy człowiek na świecie samotnie opłynął kajakiem przez Atlantyk, polegając wyłącznie na sile własnych mięśni. W 2015 r. w plebiscycie National Geographic (14)
4 kwietnia 1980 okręt hydrograficzny ORP Kopernik pod dowództwem komandora Franciszka Wróbla wraca z wyprawy na wody Antarktyki. Podróż trwała 125 dni, a jednym z jej celów było dostarczenie zaopatrzenia do polskiej stacji polarnej im. Henryka Arctowskieg (14)
9 czerwca 2018 Szymon Kuczyński wpływa do Mariny kamień Pomorski, ustanawiając rekord świata w samotnej, bez zawijania do portów żegludze dookoła świata, zdobyty na najmniejszym jachcie w historii. Kuczyński płynął na Maxusie 22 o nazwie „Atlantic Puffin” (14)
23 maja 1940 ORP Orzeł wyrusza ze szkockiego portu Rosyth na swój ostatni patrol. Okręt zaginął na Morzu Północnym i do dzisiaj nie udało się go odnaleźć. ORP Orzeł był nowoczesnym torpedowym okrętem podwodnym zbudowanym przy udziale polskich specjalistó (13)
zobacz także
Maska do Nurkowania: Jak Wybrać – Kompletny Przewodnik Krok po Kroku (869)
Apartamenty w Sopocie zaraz przy plaży: poznaj nasze 5 wskazówek, dzięki którym sporo zaoszczędzisz! (411)
Wyposażenie kuchni na jachcie – co jest niezbędne? (679)
Transport Morski: Główny Filar Globalnej Gospodarki (2500)
Skuter wodny - Jak wybrać odpowiedni model? (795)
Restauracja w Poznaniu – jak wybrać miejsce na rodzinny obiad lub romantyczną kolację? (1424)
Bezpieczny transport jachtów i łodzi - co trzeba wiedzieć i jak go zorganizować? (1884)
5 wskazówek, jak cieszyć się wakacjami w Grecji tak bardzo jak to możliwe! (1879)
3 popularne kategorie kosmetyków hurtowo: jak wybrać asortyment, który będzie sprzedawał się pomyślnie (2869)
Hotel z Basenem i Spa: Zanurz się w luksusie i odprężeniu! (1824)
Kalendarium: 14 January
Zatonięcie polskiego promu MF Jan Heweliusz na Morzu Bałtyckim u wybrzeży niemieckiej wyspy Rugia.
czwartek, 14 stycznia 1993
Na s/y "Dar Przemyśla" Kpt. Henryk Jaskuła opłynął przylądek Horn.
poniedziałek, 14 stycznia 1980