TYP: a1

Zwodowano kadłub statku Planeta I

środa, 30 października 2019
Fot. Witold Tylec

W Gdańskiej Stoczni Remontowej zwodowano kadłub statku "Planeta I". Jest to już druga jednostka wielozadaniowa zwodowana w tym roku, a powstająca na potrzeby urzędów morskich.

Po zakończeniu budowy statek ma być eksploatowany przez Urząd Morski w Szczecinie. Zwodowany w lipcu "Zodiak II" zostanie przekazany armatorowi czyli Urzędowi Morskiemu w Gdyni na przełomie marca i kwietnia 2020 roku i uświetni rocznicę 100-lecia powstania Urzędu Morskiego w Gdyni. Z kolei "Planeta I" będzie gotowa do służby w czerwcu 2020 roku.

Oba statki mają klasę lodową L 1A,  więc będą mogły być wykorzystywane jako lodołamacze do utrzymania zimowej żeglugi na torach wodnych. Jednak do głównych zadań jednostek będzie należeć transport, obsługa i kontrola morskich pław nawigacyjnych. Jako jednostki wspomagające będą mogły także uczestniczyć w akcjach gaśniczych, ratowniczych i likwidacji skażeń akwenów morskich.

Tagi: Gdańska Stocznia Remontowa, statek, Planeta I
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 June

Grant Dalton na "NZ Endeavour" wygrywa w Southampton 6 edycję Whitbread Race.
piątek, 3 czerwca 1994
Na Atlantyku podczas regat Operation Sail tonie żaglowiec "Marques".
niedziela, 3 czerwca 1984
Z Gdyni w rejs na Islandię wyruszył s/y "Opal" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; jacht powrócił do Świnoujścia 17 lipca po przebyciu 3558 Mm.
poniedziałek, 3 czerwca 1968
Wodowanie "Columbii", pierwszego jachtu klasy 12-metrowej, który zdobył Puchar Ameryki.
wtorek, 3 czerwca 1958
Urodził się Marek Szurawski, najwiekszy polski szantymen, dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor artykułów prasowych i książki o szantach i szantymenach.
czwartek, 3 czerwca 1948
Z Wysp Kanaryjskich wyruszył w podróż na kajaku Franz Romer; dotarł do Antyli po 88 dniach spedzonych na morzu. Zaginął na morzu w próbie przejścia następnego etapu z Antyli do Nowego Jorku.
niedziela, 3 czerwca 1928