TYP: a1

Dar Pomorza znowu na morzu

wtorek, 19 listopada 2019
Fot. Witold Tylec

Jedna z dwóch "ikon" gdyńskiego portu (obok okrętu muzeum niszczyciela ORP "Błyskawica"), biała fregata, statek muzeum "Dar Pomorza" opuścił wczoraj nabrzeże pomorskie i jak przed laty wyjściem południowym wypłynął w asyscie holowników na wody Zatoki Gdańskiej.

Obierając kurs na główki portu gdańskiego dziarski, 110-letni już żaglowiec udał się na ten po latach "morski spacer", żeby w gdańskiej stoczni remontowej przejść gruntowny remont aby móc przez wiele jeszcze lat służyć jako jedna z najważniejszych atracji turystycznych Gdyni. W tym szczególnym rejsie "Dar Pomorza" miał dwóch kapitanów. Obok komendanta kapitana Zbigniewa Nadolskiego był na pokładzie jego zastępca, sześcioletni pasjonat żeglarstwa Nataniel Kobierowski, podopieczny fundacji "Mam Marzenie", która pomaga spełniać marzenia chorych dzieci.

Tagi: Dar Pomorza, żaglowiec, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971