TYP: a1

Zbigniew Gutkowski rozpoczyna samotny rejs dookoła świata

poniedziałek, 2 stycznia 2017
Informacja prasowa

Zbigniew Gutkowski podejmuje kolejne wyzwanie w swojej karierze. Najlepszy polski żeglarz oceaniczny rozpoczyna samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów. Miejscem zarówno startu, jak i mety jest portugalski port w Cascais. Gutek zamierza pobić historyczny rekord kraju w żegludze okołoziemskiej, który od 1980 r. należy do Henryka Jaskuły. 

Henryk Jaskuła wpłynął do portu w Gdyni dokładnie 20 maja 1980 r., kończąc tym samym samotny rejs dookoła świata. W swoją podróż wyruszył 12 czerwca 1979 r. Żeglarz płynął z zachodu na wschód wokół trzech przylądków – Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn na jachcie Dar Przemyśla.

 

Gutek zamierza pokonać identyczną trasę z tą różnicą, że miejscem startu i mety jest Cascais w Portugalii. Jednostka Globe, zwana potocznie Babcią, to jeden z najbardziej utytułowanych jachtów na świecie. Na swoim koncie ma wygrane w wielu prestiżowych regatach. To właśnie na tym jachcie Gutkowski osiągnął jeden z największych sukcesów w karierze. W 2010 r. zajął 2. miejsce w VELUX 5 Oceans.

 

37 lat po sukcesie Henryka Jaskuły, chcę pobić rekord Polski w żegludze okołoziemskiej. Do chwili obecnej nikomu nie udało się powtórzyć tego wyczynu. Technologia oczywiście poszła mocno do przodu, dlatego zakładam, że samotny rejs powinien trwać maksymalnie cztery miesiące. Na wodzie niczego jednak nie można przewidzieć. Chcę płynąć jak najszybciej, aby wyśrubować osiągnięcie Henryka Jaskuły, dlatego nie zamierzam się oszczędzać – powiedział Zbigniew Gutkowski.

 

Najlepszy polski żeglarz oceaniczny pierwotnie miał płynąć z francuskiego Brestu, ale postanowił zmienić plany ze względu na lepsze warunki pogodowe, panujące u wybrzeży Portugalii. Jacht został już solidnie przetestowany, ponieważ ma za sobą trasę z Gdańska do Cascais.

 

Aktualny tracking jest dostępny pod linkiem:

https://my.yb.tl/ybloggutek

 

Zbigniew „Gutek” Gutkowski to obecnie najlepszy i najbardziej doświadczony żeglarz oceaniczny w Polsce, którego dokonania doceniane są na całym świecie. Dwukrotnie opłynął Ziemię w wyścigach oceanicznych. Jest pierwszym Polakiem, który wystartował w najtrudniejszych regatach dookoła świata – Vendee Globe 2012. Rok wcześniej, zajął 2. miejsce w Velux 5 Oceans. W 2013 roku, w duecie z Maciejem Marczewskim, uplasował się na 7. pozycji w regatach transatlantyckich – Transat Jacques Vabre.

 

Zbigniew Gutkowski urodził się 24 czerwca 1973 roku w Gdańsku. Żeglarstwo uprawia od 10 roku życia. Ma na swoim koncie ponad 130 tysięcy przepłyniętych mil morskich na jachtach klasy: katamaran 85ft, trimaran Orma 60, Volvo 60, IMOCA Open 60 oraz Eco 60. Ponadto, jest ambasadorem marki Helly Hansen oraz wspiera działania Fundacji IRMA.

 

Tagi: rejs, Zbigniew Gutkowski, rekord
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 May

Za sprawą Ministra Spraw Wojskowych powstaje Rada Jachtingu Morskiego z kontradmirałem Józefem Unrugiem na czele.
wtorek, 26 maja 1936
Urodził się Stefan Wysocki, żeglarz, krytyk muzyczny, sędzia żeglarski, działacz kilku klubów żeglarskich, a przede wszystkim autor podręczników żeglarskich, na których wychowały się pokolenia żeglarzy.
środa, 26 maja 1920