TYP: a1

Zaprezentowano I love Poland

czwartek, 13 września 2018
Monika Frenkiel

Polska Fundacja Narodowa zaprezentowała w Gdyni projekt „I love Poland”. To drugie podejście do żeglarskiego projektu, który ma promować Polskę w świecie. Założeniem „I love Poland” są starty w największych i znanych regatach na świecie. Skipperem jachtu został kapitan Jarosław Kaczorowski. 

 

Jacht, który cumuje w Basenie Prezydenta w Gdyni został kupiony do projektu „Polska 100”, wymyślonego przez Mateusza Kusznierewicza. Miał odwiedzić 100 portów na pięciu kontynentach i startować w słynnych regatach. Plan nie doszedł do skutku najpierw przez olbrzymie kontrowersje dotyczące finansowania projektu, a potem przez również finansowe przepychanki między Kusznierewiczem a PFN. Umowa z Fundacją Navigare należącą do Kusznierewicza została rozwiązana, a Polskiej Fundacji Narodowej został jacht. 


„I love Poland” to jednostka VO 70 trzeciej generacji, zaprojektowana do wokołoziemskich wyścigów żeglarskich Volvo Ocean Racing. Jak poinformował prezes PFN Filip Rdesiński, koszt (tylko) zakupu jachtu wyniósł 900 tys. euro. 


„I love Polska” ma startować w regatach, a do tego potrzebne jest stworzenie kadry profesjonalnych żeglarzy, którzy będą w stanie stanąć w szranki z najlepszymi zawodnikami na świecie. Pierwsza ekipa została przetestowana podczas rejsu z Francji do Polski, następna będzie pokazywać swoje umiejętności na polskich wodach. W sezonie zimowych jacht będzie stacjonować na Półwyspie Iberyjskim. W lutym zaplanowano start w Caribbean 600 Race na Morzu Karaibskim, potem wyścig Lizard Point Regatta w Wielkiej Brytanii. W planach są także oczywiście Sydney Hobart, Round Gotland Race oraz w 2020 roku regaty na Wielkich Jeziorach w Stanach Zjednoczonych.


Skipper „I love Poland”, Jarosław Kaczorowski to kapitan jachtowy i motorowodny, trener żeglarstwa oraz sędzia żeglarski. Brał udział w wieloosobowych wokółziemskich regatach, w samotnych rejsach przez  Atlantyk oraz w prestiżowych światowych wyścigach żeglarskich. Posiada duże doświadczenie w dowodzeniu dużymi jachtami żaglowymi z wieloosobową załogą. Jest laureatem głównej polskiej nagrody żeglarskiej Rejs Roku - Srebrny Sekstant (2007). 
Jacht ma pozostać w Gdyni przez 4 tygodnie. 

 

Tagi: I love Poland, Jarosław Kaczorowski, regaty, jacht
TYP: a3
0 0
Komentarze