TYP: a1

Zaprezentowano I love Poland

czwartek, 13 września 2018
Monika Frenkiel

Polska Fundacja Narodowa zaprezentowała w Gdyni projekt „I love Poland”. To drugie podejście do żeglarskiego projektu, który ma promować Polskę w świecie. Założeniem „I love Poland” są starty w największych i znanych regatach na świecie. Skipperem jachtu został kapitan Jarosław Kaczorowski. 

 

Jacht, który cumuje w Basenie Prezydenta w Gdyni został kupiony do projektu „Polska 100”, wymyślonego przez Mateusza Kusznierewicza. Miał odwiedzić 100 portów na pięciu kontynentach i startować w słynnych regatach. Plan nie doszedł do skutku najpierw przez olbrzymie kontrowersje dotyczące finansowania projektu, a potem przez również finansowe przepychanki między Kusznierewiczem a PFN. Umowa z Fundacją Navigare należącą do Kusznierewicza została rozwiązana, a Polskiej Fundacji Narodowej został jacht. 


„I love Poland” to jednostka VO 70 trzeciej generacji, zaprojektowana do wokołoziemskich wyścigów żeglarskich Volvo Ocean Racing. Jak poinformował prezes PFN Filip Rdesiński, koszt (tylko) zakupu jachtu wyniósł 900 tys. euro. 


„I love Polska” ma startować w regatach, a do tego potrzebne jest stworzenie kadry profesjonalnych żeglarzy, którzy będą w stanie stanąć w szranki z najlepszymi zawodnikami na świecie. Pierwsza ekipa została przetestowana podczas rejsu z Francji do Polski, następna będzie pokazywać swoje umiejętności na polskich wodach. W sezonie zimowych jacht będzie stacjonować na Półwyspie Iberyjskim. W lutym zaplanowano start w Caribbean 600 Race na Morzu Karaibskim, potem wyścig Lizard Point Regatta w Wielkiej Brytanii. W planach są także oczywiście Sydney Hobart, Round Gotland Race oraz w 2020 roku regaty na Wielkich Jeziorach w Stanach Zjednoczonych.


Skipper „I love Poland”, Jarosław Kaczorowski to kapitan jachtowy i motorowodny, trener żeglarstwa oraz sędzia żeglarski. Brał udział w wieloosobowych wokółziemskich regatach, w samotnych rejsach przez  Atlantyk oraz w prestiżowych światowych wyścigach żeglarskich. Posiada duże doświadczenie w dowodzeniu dużymi jachtami żaglowymi z wieloosobową załogą. Jest laureatem głównej polskiej nagrody żeglarskiej Rejs Roku - Srebrny Sekstant (2007). 
Jacht ma pozostać w Gdyni przez 4 tygodnie. 

 

Tagi: I love Poland, Jarosław Kaczorowski, regaty, jacht
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520