TYP: a1

Zakończenie arktycznych manewrów

środa, 21 lutego 2018
Informacja prasowa/3. Flotylla Okrętów

Poszukiwanie okrętów podwodnych, obserwacja przestrzeni powietrznej i nawodnej, szkolenie grup przeciwdywersyjnych, to tylko kilka z wielu zadań jakie realizował ORP „Gen. K. Pułaski” podczas manewrów TG-18. W poniedziałek, 26 lutego, o godz. 11:00 okręt wejdzie do macierzystego portu w Gdyni.

[t][/t] [s]Fot. Konflikty.pl, Attribution, Wikipedia[/s]

Od 8 lutego okręt uczestniczył w jednych z najtrudniejszych, ze względu na warunki nawigacyjne jak i hydrometeorologiczne ćwiczeniach międzynarodowych pod kryptonimem TG-18. Dla załogi okrętu, dwutygodniowe szkolenie w arktycznych warunkach było doskonałym sprawdzianem współdziałania i kooperacji z okrętami innych państw. Okręt operował w rejonie morza Północnego, a obowiązki gospodarza ćwiczeń pełniła Królewska Marynarka Wojenna Norwegii.

 

Fregata ORP „Gen. K. Pułaski” to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Posiada silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym w tym jedną z najnowocześniejszych w Europie torped typu MU-90. Dodatkowo okręt ten posiada system Prairie-Masker czyli maskowania („wyciszania”) zmniejszający prawdopodobieństwo wykrycia fregaty przez zanurzony okręt podwodny. System obrony przeciwlotniczej okrętu stanowią rakiety typu Standard SM-1. Okręt posiada także możliwości rażenia celów nawodnych i walki radioelektronicznej.

 

Tagi: fregata, misja, ORP „Gen. K. Pułaski”
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 kwietnia

Na mecie regat III etapu The BOC Challenge Around Alone jako pierwszy zameldował się Christophe Auguin na jachcie "Groupe Sceta".
wtorek, 23 kwietnia 1991
W stoczni w Goeteborgu zwodowany zostaje pierwszy jacht klasy "Folkboat"; do 1977 r. wykonano na całym świecie 5000 jednostek tej klasy.
czwartek, 23 kwietnia 1942