TYP: a1

Zakaz połowów ryb w niektórych rejonach Atlantyku

poniedziałek, 20 marca 2023
Z mediów/PAP

Sytuacja delfinów, które masowo giną zaplątane w rybackie sieci, robi się dramatyczna. Dlatego francuska Rada Stanu (tamtejszy najwyższy sąd administracyjny) nakazała rządowi Francji wprowadzić zakaz połowów ryb w niektórych częściach Atlantyku. Sąd dał rządowi sześć miesięcy na ustanowienie stref zakazu połowów.

Decyzję spowodowały przerażające liczby dotyczące nieżywych delfinów. Zaledwie kilka dni temu obserwatorium oceanograficzne w La Rochelle w zachodniej Francji poinformowało, że od początku zimy morze wyrzuciło na francuskie wybrzeże Oceanu Atlantyckiego co najmniej 910 delfinów. W ciągu jednego tylko tygodnia na wybrzeżu znaleziono ponad 400 ssaków. Większość miała obrażenia wskazujące na złapanie w sieci, inne – rany od sprzętu rybackiego lub od silników łodzi.

Francuskie organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska złożyło skargę przeciwko francuskiemu rządowi, oskarżając go, że nie robi nic w sprawie śmierci delfinów i morświnów. Organizacje wskazały, że wiele ssaków zginęło w lutym i marcu, kiedy delfiny zazwyczaj przemieszczają się bliżej wybrzeża w poszukiwaniu pożywienia a tym samym są bardziej narażone na kontakt z jednostkami połowowymi. Ostatecznie, zdaniem aktywistów, konsekwencją braku reakcji może być całkowite wyginięcie delfinów w Zatoce Biskajskiej.

Francuski rząd do tej pory do tej pory wybierał „miękkie” rozwiązania - nakaz montowania kamer na pokładzie jednostki rybackiej lub głośnego sprzętu dźwiękowego, który ma odpędzać delfiny. Jednak, jak orzekła Rada Stanu, te metody nie gwarantują wystarczającego stanu ochrony delfinów i morświnów, a oba gatunki są w skali regionalnej zagrożone wyginięciem.


 

 

Tagi: Francja, delfiny
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 June

Na "Tawny Pipit" jako wtedy najstarszy żeglarz (75 lat) wyruszył w samotny rejs z New Jersey do Europy Stefan Szwarnowski. Rejs zakończył w Kornwalii (13.08) wejściem na skały Sandy Mouth koło Bude w Kornwalii.
piątek, 2 czerwca 1989
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Kazimierzem Goebelem wychodząc w rejs dookoła Islandii.
środa, 2 czerwca 1976
W Gdyni kończy się rejs "Daru Pomorza" wokół Przylądka Horn. Było to pierwsze polskie przejście Hornu.
środa, 2 czerwca 1937
Konstanty Maciejewicz wstępuje do Morskiego Korpusu Kadetów w Petersburgu.
niedziela, 2 czerwca 1907
Za zgodą władz cesarskich powołane zostało Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie; WTW miało na celu "zachęcenie ludności miejskiej do jazdy na łodziach wiosłowych i żaglowych". Dla potrzeb żeglarzy sprowadzono z Gdańska gaflowy kuter mieczowy "Boruta" o pow
czwartek, 2 czerwca 1881