TYP: a1

Wyprawa „Ocean Freeride” – żeglarstwo swobodne

środa, 23 marca 2011
Ocean Freeride
Celem wyprawy „Ocean Freeride” jest opłynięcie Ameryki Południowej, przez Kanał Panamski od północy i przylądek Horn na południu, z między lądowaniem na Antarktydzie. W czasie trwania wyprawy czeka nas wiele poważnych żeglarskich wyzwań.

Prawdziwą próbą wytrzymałości będzie dwukrotne przepłynięcie Oceanu Atlantyckiego, oznacza to całe tygodnie żeglugi bez zawijania do portu, bez żadnego kontaktu z cywilizacją. Jednak zdecydowanie najcięższym etapem podróży będzie przeprawa przez Ocean Południowy oblewający swoimi wodami Antarktydę. Żegluga w krainie ryczących czterdziestek i wyjących pięćdziesiątek, przy niezwykle silnych zachodnich wiatrach potrwa łącznie koło dwóch i pół miesiąca.
Mapa
Całość podróży zaplanowana jest na około 13 miesięcy, w tym czasie zamierzamy przeprowadzić eksplorację kontynentu oraz odwiedzić większość państw południowoamerykańskiego wybrzeża, takich jak Brazylia, Argentyna, Chile, czy Peru. Nasza przygoda zakończy się w jednym w jednym z europejskich portów jednak do tego czasu przemierzymy wody dwóch oceanów i trzech mórz, zamierzamy także opłynąć słynny Przylądku Horn.

Zaplanowaliśmy również wiele atrakcji nie związanych z żeglarstwem. Wśród członków załogi znajdują się doświadczeni narciarze, których chętnie spróbują swoich sił szusując po górskich stokach Andów, nie brakuje wśród nas również miłośników surfingu i Kite Surfingu. Stawkę uzupełniają dwaj piloci posiadający uprawnienia do pilotowania samolotu typu Cessna.

Naszą bazą wypadową i głównym środkiem lokomocji będzie jacht typu bruceo o nazwie „Anna F”. Jest to 13,5 metrowa jednostka, wyposażona w autopilot oraz 45 konny silnik, pod pokładem znajdują się miejsca dla siedmiu osób. 

Załoga

Nasza załoga składa się ze studentów i absolwentów renomowanych uczelni – Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie brakuje również znanych nazwisk:
Tomasz Szewczyk ur. 1986 r. – żeglarz, publicysta i radiooperator, wraz załogą jachtu „Stary” w ramach wyprawy QNT Northwest Passage w rekordowym czasie pokonał Przejście Północno Zachodnie, posiadacz samolotowej licencji turystycznej PPL(A), narciarz i motocyklista;
Ireneusz Mikołajczyk ur. 1945 r. – inżynier, pilot, żeglarz i podróżnik, wielokrotny reprezentant Polski w akrobacji lotniczej;
Szymon Wojciechowski ur. 1987 r. – Instruktor żeglugi na katamaranach, zawodnik na scenie międzynarodowej, miłośnik paralotniarstwa;
Wojciech Hajduk ur. 1986 r. - Członek Ligi Obrony Kraju oraz klubu żeglarskiego Garland. Pasjonat podróży, dobrego kina i literatury;
Krzysztof Capek ur. 1987 r. - Instruktor żeglarstwa, miłośnik jednośladów, narciarz, radiooperator łączności bliskiego zasięgu SRC.

Członkiem załogi może stać się każdy z Was, wyprawa podzielona jest na poszczególne etapy, więc każdy może znaleźć coś dla siebie, więcej informacji na naszej stronie: www.oceanfreeride.pl.

Sponsorzy

Patroni medialni


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936