TYP: a1

Wypadek podczas parady Baltic Sail

poniedziałek, 3 lipca 2017
Z mediów/MF

Podczas parady żaglowców Baltic Sail w Gdańsku doszło do wypadku. Wycieczkowiec Danuta najpierw uderzył w żaglowiec Santa Barbara Anna, a potem zahaczył o kładkę na Ołowiankę.

Do zderzenia doszło, kiedy Santa Barbara Anna, największy żaglowiec tegorocznego zlotu wracał z parady po Zatoce Gdańskiej. Nikomu nic się nie stało, ale w wyniku zderzenia żaglowiec został uszkodzony. Milena Mieczkowska, rzeczniczka organizatora zlotu Baltic Sail poinformowała, że okoliczności zderzenia ustali kapitanat na podstawie monitoringu. Ma na to dwa tygodnie.

Historia jednostki Santa Barbara Anna sięga 1957 roku. Początkowo służyła jako trawler rybacki. Metamorfozę przeszła po sprzedaży w 1984 roku, kiedy stała się trzymasztowym żaglowcem. W 1993 roku żaglowiec kupili członkowie popularnego zespołu The Kelly Family, którzy odnowili jednostkę i – na cześć zmarłej matki - nazwali Santa Barbara Anna.

Żaglowiec nadal należy do Joe Kelly’ego, jednak jednostką opiekuje się prywatne stowarzyszenie z Rostocku.

Tagi: żaglowiec, Baltic Sail, wypadek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 July

Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920