TYP: a1

Wypadek podczas parady Baltic Sail

poniedziałek, 3 lipca 2017
Z mediów/MF

Podczas parady żaglowców Baltic Sail w Gdańsku doszło do wypadku. Wycieczkowiec Danuta najpierw uderzył w żaglowiec Santa Barbara Anna, a potem zahaczył o kładkę na Ołowiankę.

Do zderzenia doszło, kiedy Santa Barbara Anna, największy żaglowiec tegorocznego zlotu wracał z parady po Zatoce Gdańskiej. Nikomu nic się nie stało, ale w wyniku zderzenia żaglowiec został uszkodzony. Milena Mieczkowska, rzeczniczka organizatora zlotu Baltic Sail poinformowała, że okoliczności zderzenia ustali kapitanat na podstawie monitoringu. Ma na to dwa tygodnie.

Historia jednostki Santa Barbara Anna sięga 1957 roku. Początkowo służyła jako trawler rybacki. Metamorfozę przeszła po sprzedaży w 1984 roku, kiedy stała się trzymasztowym żaglowcem. W 1993 roku żaglowiec kupili członkowie popularnego zespołu The Kelly Family, którzy odnowili jednostkę i – na cześć zmarłej matki - nazwali Santa Barbara Anna.

Żaglowiec nadal należy do Joe Kelly’ego, jednak jednostką opiekuje się prywatne stowarzyszenie z Rostocku.

Tagi: żaglowiec, Baltic Sail, wypadek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 July

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940