TYP: a1

Włoscy robotnicy portowi przeciw wojnie

poniedziałek, 17 maja 2021
Hanka Ciężadło

W ubiegły piątek odbył się protest pracowników pewnego toskańskiego portu. Odmówili oni współpracy przy załadunku statku mającego przewieźć broń, która z dużym prawdopodobieństwem zostanie użyta w działaniach zbrojnych pomiędzy Izraelem a Strefą Gazy.

Czy oznacza to, że poparli którąś ze stron? Niekoniecznie - po prostu nie chcieli być częścią tego konfliktu. Chyba możemy to zrozumieć. 

O co tu chodzi?

W wielkim skrócie – o niewielki kawałek świata, do którego dwa narody roszczą sobie prawa, mając przy tym pełne przekonanie o własnej nieomylności. Konflikt w Strefie Gazy trwa już od dawna, jednak w ostatnich dniach ewidentnie przybrał na sile. 

O tym, która ze stron ma rację, nie śmiemy wyrokować. Trudno jednak nie zauważyć, że mamy tu do czynienia z pewną dysproporcją sił... która w każdej chwili może się odwrócić, jeśli tylko sąsiadujące z tym regionem państwa arabskie dojdą do wniosku, że należy weprzeć swoich braci w wierze. Krótko mówiąc, w interesie całego świata leży zakończenie tego konfliktu, zanim zatoczy on szersze kręgi, bo wtedy zrobi się bardzo, ale to bardzo nieprzyjemnie.

Protest we włoskim porcie

Część pracowników portu w Livorno w Toskanii zaprotestowała przeciwko wysyłce do Izraela transportu broni i materiałów wybuchowych. O sprawie poinformował L'Unione Sindacale di Base (USB) - lokalny związek zawodowy zrzeszający robotników portowych.

Ładunek miał wypłynąć w zeszłym tygodniu z Włoch, a portem przeznaczenia był Aszdad. Nie było więc specjalnie trudnym zadaniem przewidzenie, do jakiego celu zostanie użyty ten transport. USB stwierdził w piątkowym oświadczeniu, że jest to „broń i materiały wybuchowe, które posłużą do zabicia ludności palestyńskiej, już tej nocy dotkniętej silnym atakiem, który spowodował setki ofiar cywilnych, w tym wiele dzieci”.

Skąd to wiedzieli?

Skąd ludzie z L'Unione Sindacale di Base mieli wiedzę na temat ładunku? Informacji na ten temat dostarczyła im organizacja pozarządowa The Weapon Watch z siedzibą w Genui. Prowadzi ona stały monitoring dostaw broni w portach europejskich, a szczególnie w obrębie Morza Śródziemnego. Organizacja zaapelowała też do włoskiego rządu, by „zawiesił on część lub całość włoskiego eksportu wojskowego na obszary konfliktu izraelsko-palestyńskiego”.

Ponieważ w proteście wzięła udział tylko część robotników, statek ostatecznie został załadowany i wypłynął. Postawę USB poparły jednak inne organizacje zrzeszające pracowników włoskich portów.

Co będzie dalej?

Czas pokaże. Faktem jest, że wstrzymanie transportu broni (czy czegokolwiek innego) nie jest taką prostą sprawą i pociąga za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Mimo wszystko należy podkreślić, że pomysł zaprzestania wysyłki karabinów do strefy, w której konflikt się zaostrza, jest jak najbardziej słusznym przedsięwzięciem.

Pozostaje mieć nadzieję, że obie strony konfliktu dojdą do jakiegoś porozumienia i zaprzestaną walk. Dzięki temu robotnicy portowi w innych częściach świata będą mogli spokojnie wykonywać swoją pracę, nie zastanawiając się, czy przypadkiem nie wsparli w ten sposób działań wojennych.

 

Tagi: port, protest, Włochy, Izrael, Strefa Gazy, konflikt, broń
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 June

24 czerwca 2015 wodowanie statku naukowo-badawczego Oceanograf. To nowoczesny, specjalistyczny katamaran, będący własnością Uniwersytetu Gdańskiego. Budową statku zajęły się stocznie Nauta i Crist. Katamaran jest jedną z najlepiej wyposażonych jednostek t
środa, 24 czerwca 2015
W Gdańsku inauguruje działalność Narodowe Centrum Żeglarstwa; inicjatorem budowy i jego dyrektorem jest Krzysztof Zawalski, pracownik gdańskiej AWFiS.
niedziela, 24 czerwca 2007
Z Sankt Petersburga w rejs dookoła świata wypłynął "Kruzensztern".
piątek, 24 czerwca 2005
W Londynie powstaje Yacht Klub Polski.
czwartek, 24 czerwca 1982
W San Francisco po 406 dniach żeglugi żakończył samotny wokółziemski rejs na "Nord IV" Kpt. Andrzej Urbańczyk.
środa, 24 czerwca 1981
Rozpoczął rejs s/y "Magnolia" pod dowództwem Zdzisława Paski; żeglarze dotarli do Archangielska; powrót do Świnoujścia nastąpił 26.08.1975 r.
wtorek, 24 czerwca 1975
W Szczecinie zakończył wokółziemski rejs "Polonez" z Kpt. Krzysztofem Baranowskim na pokładzie. "Polonez" po starcie w regatach OSTAR wypłynął z Newport w rejs dookoła świata trasą wokół trzech przylądków. Po drodze Kapitan Krzysztof Baranowski opłynął Ho
niedziela, 24 czerwca 1973
W Głuszynie pod Poznaniem urodził się Paweł Edmund Strzelecki (zm. w 1873 r.), geograf, geolog i podróżnik, m.in. członek Royal Society w Londynie. Prowadził badania geologiczne w Appalachach, na Florydzie, w Meksyku, Brazylii, Urugwaju, Chile, na wyspach
sobota, 24 czerwca 1797