TYP: a1

W Sudanie utopiło się 15 tys. owiec

środa, 15 czerwca 2022
Hanka Ciężadło

Do zdarzenia doszło w jednym z portów na Morzu Czerwonym. Cumujący tam statek  Albadri 1 przewrócił się z powodu przeładowania. Załoga została ewakuowana i nikomu nic się nie stało. Niestety wskutek zdarzenia zginęło ponad 15 000 zwierząt.

Okoliczności zdarzenia

Jednostka cumowała w porcie Suakin w Sudanie. Był to tzw. bydłowiec, czyli statek przystosowany do przewozu żywego inwentarza. Albadri 1 pływał pod banderą Tanzanii i był własnością firmy Al Badri Shipmanagement ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nie był już nowy – został zwodowany w 1973 roku i od tamtego czasu pozostawał w regularnej eksploatacji. W momencie, gdy doszło do zatonięcia, miał wyruszyć w rejs do Arabii Saudyjskiej.

Biedne zwierzaki            

Wiadomo, że na pokładzie jednostki znajdowało się ponad 16 tysięcy owiec – ich łączny ciężar był znacznie większy, niż wynosiła dopuszczalna nośność jednostki. Mimo iż do zdarzenia doszło w momencie wychodzenia z portu i akcja ratunkowa mogła zostać przeprowadzona błyskawicznie, udało się uratować tylko 700 owiec. Reszta się utopiła. Sama jednostka również poszła na dno. Straty oszacowano na 4 miliony dolarów, jednak nie pieniądze są tutaj najważniejsze, ale całkowicie niepotrzebna śmierć wielu zwierząt.

Jak do tego doszło?

Przeładowanie jednostki prawdopodobnie było tylko jedną z przyczyn zdarzenia. Kolejnym powodem mogło być nierównomierne rozłożenie ładunku. Jak powiedział Mohamed Abdelhafiz, urzędnik portowy pracujący w Suakin, niedługo po otrzymaniu zgody na opuszczenie portu jednostka przechyliła się na prawą burtę. Przechył wynosił wówczas około 30 stopni. "Zanim dotarliśmy do nabrzeża, przechył zwiększył się do 45 stopni" – dodał Abdelhafiz. Wówczas nie było już ratunku. Próby ratowania jednostki okazały się daremne i statek zatonął.

To nie był odosobniony przypadek

Niestety przewóz zwierząt kopytnych często odbywa się w skrajnie złych warunkach, przy użyciu starych, zwykle przeładowanych jednostek. Mimo wysiłków organizacji broniących praw zwierząt proceder nadal się utrzymuje, a jego kontrola jest tym trudniejsza, że na rynku działa bardzo wielu małych armatorów. Pod koniec ubiegłego roku na świecie pływało 170 takich jednostek. Ponad 3/4 z nich miało więcej, niż 30 lat.

Tagi: owce, wypadek, Sudan, zwierzęta
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 March

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940