TYP: a1

W Babich Dołach powstanie przystań Akademii Marynarki Wojennej

niedziela, 5 marca 2023
Z mediów/PAP

Teren przy plaży w Babich Dołach zostanie przekształcony w przystań żeglarską i centrum szkolenia morskiego Akademii Marynarki Wojennej. Uczelnia zakupiła teren o wielkości ok. 7 tys. mkw od Agencji Mienia Wojskowego.


 

Budowa części nawodnej i lądowej planowanego Akademickiego Centrum Szkolenia Morskiego kosztować ma 50 mln zł, a całość będzie sfinansowana z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. W Centrum prowadzone będą przede wszystkim szkolenia morskie, w tym żeglarskie, motorowodne, ratownicze oraz szkolenia nurkowe dla podchorążych. Natomiast w czasie letniej przerwy semestralnej będą prowadzone tam obozy żeglarskie dla młodzieży z województwa pomorskiego i innych województw, po to, aby propagować, wzbudzać u młodych ludzi miłość do morza i zachęcać do służby w Marynarce Wojennej, a tym samym do studiowania w AMW.

Uczelnia obecnie dysponuje już wstępnym projektem części nawodnej, przeprowadzono także inwentaryzację dna morskiego. Na finiszu są przygotowania do konkursu na koncepcję i wykonanie dokumentacji projektowo- kosztorysowej na część lądową.

część nawodna będzie pływającym dwuczęściowym pomostem na 20 małych i średnich jednostek, demontowanym na czas jesienno-zimowy. W skład części lądowej będzie wchodził slip oraz budynek techniczny z zapleczem socjalnym (toalety, prysznice, jadalnia) dla załóg, salą wykładową do szkoleń teoretycznych, części magazynowej na sprzęt pływający i nurkowy oraz punktem małej gastronomii.

Planowany termin zakończenia całości inwestycji to czerwiec 2026 roku.


 

Tagi: Akademia Marynarki Wojennej
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 May

Odbył się chrzest s/y "Roztocze".
czwartek, 29 maja 1969
Urodził się Roman Paszke, kapitan jachtowy, członek kilku klubów na wybrzeżu oraz Royal Yachting Ocean Racing Club w Londynie, uczestnik pamiętnych ragat Admiral's Cup (1979 r., w których 15 żeglarzy straciło życie), czterokrotny Mistrz Polski w klasach m
wtorek, 29 maja 1951
Urodził się Leonid Teliga, kapitan "Opty" w samotnym rejsie dookoła świata.
wtorek, 29 maja 1917