TYP: a1

W Babich Dołach powstanie przystań Akademii Marynarki Wojennej

niedziela, 5 marca 2023
Z mediów/PAP

Teren przy plaży w Babich Dołach zostanie przekształcony w przystań żeglarską i centrum szkolenia morskiego Akademii Marynarki Wojennej. Uczelnia zakupiła teren o wielkości ok. 7 tys. mkw od Agencji Mienia Wojskowego.


 

Budowa części nawodnej i lądowej planowanego Akademickiego Centrum Szkolenia Morskiego kosztować ma 50 mln zł, a całość będzie sfinansowana z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. W Centrum prowadzone będą przede wszystkim szkolenia morskie, w tym żeglarskie, motorowodne, ratownicze oraz szkolenia nurkowe dla podchorążych. Natomiast w czasie letniej przerwy semestralnej będą prowadzone tam obozy żeglarskie dla młodzieży z województwa pomorskiego i innych województw, po to, aby propagować, wzbudzać u młodych ludzi miłość do morza i zachęcać do służby w Marynarce Wojennej, a tym samym do studiowania w AMW.

Uczelnia obecnie dysponuje już wstępnym projektem części nawodnej, przeprowadzono także inwentaryzację dna morskiego. Na finiszu są przygotowania do konkursu na koncepcję i wykonanie dokumentacji projektowo- kosztorysowej na część lądową.

część nawodna będzie pływającym dwuczęściowym pomostem na 20 małych i średnich jednostek, demontowanym na czas jesienno-zimowy. W skład części lądowej będzie wchodził slip oraz budynek techniczny z zapleczem socjalnym (toalety, prysznice, jadalnia) dla załóg, salą wykładową do szkoleń teoretycznych, części magazynowej na sprzęt pływający i nurkowy oraz punktem małej gastronomii.

Planowany termin zakończenia całości inwestycji to czerwiec 2026 roku.


 

Tagi: Akademia Marynarki Wojennej
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 May

Po wielu latach postoju w Jastarni, we Władysławowie rozpoczyna się remont jachtu "Generał Zaruski".
wtorek, 31 maja 2005
Wystartowały regaty The Transat (dawny OSTAR) z Plymouth do Bostonu; w klasie trimaranów regaty wygrał Michel Desjoyeaux w czasie 8 dni, 8 godzin, 29 minut i 55 sekund.
poniedziałek, 31 maja 2004
Z okolic Wysp Kanaryjskich na tratwie "Ju-Fu" wyruszyła w rejs przez Atlantyk polska załoga pod dowództwem Krzysztofa Opieli; żeglarze dotarli do Juan w Puerto Rico, po 81 dniach żeglugi i przebyciu około 3000 Mm.
niedziela, 31 maja 1992
Zmarł Zbigniew Krasnodębski - zasłużony działacz żeglarski, wcześniej żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz Yacht Klubu Polski, Głównej Komisji Turystyki Żeglarskiej PZŻ.
piątek, 31 maja 1991