TYP: a1

Uroczyste podniesienie bandery na STS Generał Zaruski

środa, 24 października 2012
Informacja prasowa
30 października na Targu Rybnym odbędzie się uroczyste podniesienie bandery na STS Generał Zaruski, z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Żaglowiec został zbudowany w Szwecji w 1939 roku, z inicjatywy generała Mariusza Zaruskiego. Do Polski trafił po zakończeniu wojny i przez lata służył idei edukacji młodzieży. W 2008 roku historyczny żaglowiec, któremu groziło popadnięcie w ruinę, został odkupiony przez władze Gdańska i dzięki zaangażowaniu Leszka Paszkowskiego, Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, rozpoczął się długotrwały proces odbudowy. Projekt pod hasłem „Gdańsk ratuje żaglowiec” spotkał się z dużym uznaniem, akcję wspierali między innymi polarnik Marek Kamiński oraz żeglarski mistrz olimpijski Mateusz Kusznierewicz.

Temat morskiej edukacji wśród młodzieży jest mi bardzo bliski, dlatego z pełnym przekonaniem wspierałem akcję „Gdańsk ratuje żaglowiec” i z dużym zainteresowaniem obserwowałem postępy prac nad odbudową tej wyjątkowej jednostki - mówi Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. morskich.

Efekt końcowy będziemy mieli okazję zobaczyć już 30 października!

W trakcie uroczystości odbędzie się także zakończenie trzeciej edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku! W ramach inicjatywy, od trzech lat realizowane są rejsy dla gimnazjalistów, których celem jest propagowanie żeglarstwa, zainteresowanie młodzieży morskim dziedzictwem Gdańska i edukacja proekologiczna. Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest przykładem kontynuacji misji „Generała Zaruskiego”. Uroczystość podniesienia bandery będzie więc prawdziwym świętem polskiego żeglarstwa!

Od godziny 12:00 na Targu Rybnym przewidziane są konkursy, szanty i moc atrakcji! A już na godzinę 12:45 planowane jest wpłynięcie na Motławę żaglowca „Generał Zaruski”, na czele morskiej parady. Warto przyjść na Targ Rybny, aby uczestniczyć w tym długo oczekiwanym wydarzeniu!

Każdego kto chciałby wejść w skład załogi jachtu Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku i towarzyszyć „Generałowi Zaruskiemu” na trasie ze Stoczni Remontowej na Targ Rybny, zapraszamy do śledzenia strony www.programedukacjimorskiej.pl. Szczegóły już wkrótce!

Więcej:
www.youtube.com/user/PEMGdansk
www.facebook.com/ProgramEdukacjiMorskiej

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany przez Fundację Gdańską, na zlecenie Urzędu Miasta Gdańska. Pomysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po Kanale Portowym i Zatoce Gdańskiej, w czasie których uczą się podstaw żeglowania, uzyskują informacje z dziedziny historii, geografii i ekologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Program ma na celu przybliżenie tradycji morskiej i dziedzictwa Gdańska jego młodym mieszkańcom oraz pokazanie im możliwości, jakie daje życie w mieście położonym nad wodą. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Patronat honorowy nad Programem Edukacji Morskiej w Gdańsku 2012 objęła Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Sportu i Turystyki RP. Sponsorem Programu jest Ferrero Polska, producent Kinder Mlecznej Kanapki oraz Grupa LOTOS S.A.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 11 August

Zmarł kapitan Henryk Kujawa, konstruktor i współtwórca m.in. jachtów J-140 i J-80 oraz zasłużony członek Jachtklubu Stoczni Gdańskiej
sobota, 11 sierpnia 2018
Na "Iskrze II" podniesiono banderę Polskiej Marynarki Wojennej
środa, 11 sierpnia 1982
W Sztokholmie zbudowano "Vasę", najpotężniejszy okręt Gustawa II Adolfa w tamtym czasie i w tym rejonie. Zaraz po zwodowaniu okręt zatonął; jest dzisiaj eksponowany w Muzeum Okrętu Vasa w Sztokholmie
piątek, 11 sierpnia 1628