TYP: a1

Trujące wycieczkowce?

czwartek, 13 lipca 2017
Z mediów/MF

Rejsy wycieczkowcami niekoniecznie oznaczają napawanie się świeżym powietrzem. Channel 4 zrobiło ciekawy eksperyment, z którego wynikło, że asażerowie wycieczkowców są narażeni na wdychanie niebezpiecznych ilości spalin podczas rejsu.

[t]Oceana[/t] [s]By © José Luiz Bernardes Ribeiro /, CC BY-SA 4.0, Wikipedia[/s]

Śledztwo przeprowadzone przez Channel 4 wykazało, że niektóre miejsca otwarte na wycieczkowcu są bardziej zanieczyszczone od większości miast świata. Eksperyment przeprowadzono na pokładzie statku Oceana należącego do armatora P&O Cruises. Jednosta mierzy ponad 250 metrów i może pomieścić 2 tys. pasażerów. I jak się okazało, powietrze na na pokładzie zawiera ponad 2 razy więcej zanieczyszczeń niż plac Piccadilly Circus w centrum Londynu.

Wyniki są o tyle niepokojace, że armator w przeszłości i tak już zmniejszał emisję zanieczyszczeń. Od 2005 roku statki P&O Cruises obniżyły zużycie paliwa o 28 proc i ogółem emisję CO2 o 20 proc. Oceana niedługo zostanie wyposażona w nowoczesny układ oczyszczania spalin, co pozwoli nieco oczyścić atmosferę wokół statku.

Przypominamy, że atmosfera takiej wycieczki nie sprzyja naszemu zdrowiu. Wśród skutków niepożądanych  można wymienić: katar, kaszel, suche oczy i większe ryzyko ataku astmy. Osoby z problemami wieńcowymi mają także większą szansą na wylew lub zawał.

Tagi: wycieczkowiec, zanieczyszczenie, spaliny
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 June