TYP: a1

Tropikalny cyklon uderzył w Filipiny

poniedziałek, 11 maja 2015
z mediów | WM
Supertajfun Noul uderzył w niedzielę, 10 maja, w północno-wschodnie wybrzeże Filipin. Podczas cyklonu wiatr osiągał prędkość w granicach 260 km/h, natomiast maksymalne jego porywy dochodziły do 315 km/h. W wyniku uderzenia tajfunu zginęły co najmniej 2 osoby, a z powodu zarządzonej ewakuacji 4 tys. osób musiało opuścić swoje domy.

Tajfun na Filipinach
W poniedziałek siła wiatru osłabła, a cyklon zaczął się przemieszczać na północny wschód.
Źródło: passageweather.com

Problemem dotykającym mieszkańców Filipin był nie tylko huraganowy wiatr i intensywne opady deszczu, ale również niebezpieczeństwo wystąpienia lawin błotnych. Ponadto wzburzone przez sztorm morze sprawiło, że około 1000 statków z ponad 10 tysiącami pasażerów na pokładzie musiało poszukać schronienia w portach wzdłuż wschodniego wybrzeża. Z powodu trudnych warunków pogodowych lokalne linie lotnicze odwołały co najmniej 6 lotów.

W poniedziałek wiatr osłabł do 195 km/h i zmienił kierunek. Tajfun zmierza teraz w stronę Japonii, tracąc po drodze na sile.

Ze względu na swoje położenie, Filipiny doświadczają około 20 tajfunów w ciągu roku, z czego 5 powoduje znaczne zniszczenia. Cyklon tropikalny, który uderzył w niedzielę w Filipiny, przyniósł nie tylko straty, ale również upragniony przez rolników deszcz.

tajfun - lokalna nazwa cyklonów tropikalnych, używana w regionie północno-zachodniego Pacyfiku
supertajfun - tajfun o prędkości wiatru osiągającej 240 km/h

Tagi: cyklon tropikalny, tajfun
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 July

W Gdyni odbył się pierwszy w historii zlot Polonii Żeglarskiej znany pod nazwą World Polonia Sailing Jamboree Poland 1991. Na zlot przybyło 26 jachtów polonijnych z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Danii, Finlandii. Flotyllę jachtów polon
niedziela, 14 lipca 1991
"Dar Młodzieży" pod dowództwem Kpt. Marka Szymońskiego przekroczył jako pierwszy żeglowiec klasy A linię mety w wyścigu z Antwerpii do Alesund w ramach regat Cutty Sark Tall Ships' Races.
sobota, 14 lipca 2001