TYP: a1

Szymon Kuczyński na finiszu

poniedziałek, 14 maja 2018
Informacja prasowa

Rejs „Call of the Ocean” jest już na finishu. O północy 14 maja Szymonowi Kuczyńskiemu żeglującemu samotnie dookoła świata, bez zawijania do portu pozostało ostatnie 300 mil do końca rejsu. Prawdopodobny czas minięcia mety, którą stanowi  falochron w Plymouth, to 16 maja w godzinach popołudniowych.

Niestety prognozy pogody nie są sprzyjające i termin ten może ulec zmianie. Wiosna na północnym Atlantyku nie ułatwia żeglarzowi zakończenia wyprawy. Kilka dni temu Szymon zmagał się z silnym wiatrem o prędkości do 45 węzłów i dużym zafalowaniem. Następnie przez około dobę żeglugę utrudniały mu liczne chmury burzowe, niosące mocne szkwały oraz opady deszczu i gradu. Konieczne było częste refowanie oraz zmiany żagli. Komfort dodatkowo pogorszył fakt, że z zapasów jedzeniowych pozostały Szymonowi jedynie produkty wymagające gotowania.

Na finiszu rejsu „Atlantic Puffin” żeglować będzie początkowo w słabych i zmiennych wiatrach. Są to warunki, których Szymon nie lubi najbardziej, ponieważ nieduży jacht jakim jest Maxus 22 ma niewielką powierzchnię żagla. Na ostatnie kilkanaście godzin prognozy przewidują wzrost siły wiatru oraz zmianę jego kierunku na północny. Oznacza to, że ostatni odcinek wypadnie dokładnie pod wiatr.  „Wolałbym jeszcze jeden sztorm, niż stać w ciszy na Kanale Angielskim – podsumowuje Szymon. - Jest to jeden z najruchliwszych obszarów świata pod względem ruchu statków. Dodatkowo muszę wziąć pod uwagę prądy i pływy. Niestety tak to jest z żeglarstwem morskim. Po prostu będę jak dopłynę ;) Mam tylko wielką nadzieję, że ekipa bliskich mi osób czekających już w Plymouth nie ucieknie zanim dotrę do portu.”

Po minięciu mety rejsu Szymon skieruje się do jednego z największych portów jachtowych w Plymouth - International Mayflower Marina gdzie Maxus 22 „Atlantic Puffin” po przywitaniu zacumuje na kilka dni zanim ruszy w dalszą drogę do Polski.

 

Tagi: Szymon Kuczyński, rejs
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932