TYP: a1

Szokujący widok na kalifornijskiej plaży

poniedziałek, 16 grudnia 2019
Monika Frenkiel

Kilka dni temu spacerowiczów na kalifornijskiej plaży Drake's Beach zaskoczył niecodzienny widok – kilka kilometrów plaży pokrytych było różowymi penisami. Wbrew pozorom nie rozbił się w pobliżu żaden kontenerowiec wiozący erotyczne zabawki – to po prostu gwałtowna burza wyrzuciła na piasek niecodziennie wyglądające morskie organizmy.

 

Chodzi mianowicie o bezkręgowce z gromady szczetnic, Urechis caupo zwane potocznie „penis fish” (ciekawe, czemu…) albo „grubymi karczmarzami (fat inkeeper). To jedyny rodzaj szczetnic występujący u brzegów Ameryki Północnej a jego kształt…no cóż, jest idealny do prowadzonego przez bezkręgowca trybu życia. Karczmarz bowiem zagrzebuje się w błocie u brzegów oceanu. Tunel wykopany przez naszego bohater ma ma ok. metra długości i kształt litery „u”, na piasku widać tylko dwa małe kopczyki. Jeden służy karczmarzowi do wciągania jedzenia, drugi do wydalania. Przy tym do jedzenia rozciągnięta jest galaretowata siatka wypluta przez karczmarza a drugiej strony są resztki skonsumowanych organizmów. 

 


W czasie przypływu karczmarz prześlizguje się tunelem do góry, ”zarzuca sieć” i cofa się do środka. Potem jak odkurzacz, ruchami perystaltycznymi wsysa do tunelu – i otworu gębowego wodę wraz z planktonem, bakteriami i wszystkim, co tylko tam wpadnie. Karczmarz zjada to co lubi, resztę zostawia dla gości – stąd zresztą wzięła się jego nazwa. Z restauracji, czyli tunelu karczmarza korzystają małże, wieloszczety, kraby, krewetki i małe ryby. Wyszynk prowadzony jest regularnie, bowiem karczmarze żyją nawet 25 lat. 
Skoro „karczmarze” mieszkają w błocie, co wyciągnęło je, i to w takiej liczbie, na kalifornijska plażę? Gwałtowna burza, która zmiotła górną warstwę osadów przybrzeżnych wraz z mieszkającymi tam karczmarzami.
Być może widok dla spacerowiczów był szokujący, z całą pewnością natomiast z karczmarzy ucieszyły się mewy…

 

Tagi: penis fish, biologia, Kalifornia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932