TYP: a1

Szczęście złodzieja

poniedziałek, 6 lutego 2023
Z mediów/Gospodarka Morska

To ci akcja! Straż Przybrzeżna Stanów Zjednoczonych w iście brawurowy sposób uratowała pewnego żeglarza. Wkrótce okazało się, że uratowany mężczyzn ma to i owo za uszami, a jacht, z którego go uratowano, został skradziony...

Do akcji doszło w piątek u ujścia rzeki Columbia. Odbywające właśnie szkolenie dwie załogi lotnicze U.S. Coast Guard otrzymały wezwanie pomocy od małego jachtu motorowego. Jednostka była w prawdziwych kłopotach z powodu trudnych warunków pogodowych, dlatego też Straż Przybrzeżna Columbia River wysłała motorowe łodzie ratunkowe, a załogi lotnicze przyleciały na miejsce zdarzenia, aby pozostać w gotowości. Ostatecznie motorówki nie dały rady podejść do potrzebującego pomocy jachtu – dlatego też z jednostek z jednostek lotniczych opuszczono do wody ratownika, a żeglarzowi kazano opuścić jacht. I to w ostatniej chwili, bo kiedy tylko mężczyzna znalazł się w wodzie, fale przewróciły jednostkę.

Ofiarę wyłowiono z wody i z pierwszymi oznakami hipotermii trafił na obserwację w Columbia Memorial Hospital. Kiedy upewniono się, że jego zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo, mężczyzna został zwolniony. Jednak na tym się nie skończyło - jeszcze tego samego dnia policja w miejscowości Astoria otrzymała telefon od szefa ochrony lokalnego portu, który rozpoznał jacht na opublikowanym przez straż wybrzeża nagraniu wideo. Okazało się, że...łódź została niedawno skradziona. Jednocześnie z policją kontaktowali się inni „zatroskani obywatele”. Ostatecznie okazało się, że rozbitkiem był 35-letni obywatel Kanady Jericho Labonte, poszukiwany w Kolumbii Brytyjskiej za szereg różnych przestępstw.

Co prawda Labonte opuścił już szpital zanim policja zdążyła wydać zawiadomienie o jego aresztowaniu, ale jszcze tgo samego dnia wpadł w ręce dzielnych policjantów. Ostatecznie, oprócz zarzutów postawionych w Kanadzie, Labonte jest oskarżony m.in. o kradzież, narażenie innych osób na niebezpieczeństwo oraz nieuprawnione użycie pojazdu.

 

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999