TYP: a1

Najstarszy wycieczkowiec świata sprzedany na złom

środa, 1 lutego 2023
Z mediów

To koniec pewnej historii. Najstarszy wycieczkowiec świata, zbudowana w 1948 r. „Astoria” została sprzedana na złom.

Statek miał za sobą sporo zmian bandery i nazw. 25 lipca 1956 na Atlantyku w pobliżu wybrzeży USA uczestniczył (jako szwedzki statek pasażerski linii Svenska Amerika Linien) w kolizji z włoskim transatlantykiem SS „Andrea Doria”. „Andrea Doria” zatonął, natomiast nasz bohater, wtedy pływający jako „Stockholm”utrzymał się na wodzie, mimo poważnie uszkodzonego dziobu. W kolizji zginęło wtedy 51 osób, a statek o dziwo dotarł do Nowego Jorku, na dodatek z częścią rozbitków z włoskiego statku na pokładzie. Jego remont trwał trzy miesiące i kosztował milion dolarów.

„Stockholm” kupiła potem NRD. Pływał jako wycieczkowiec „Voelkerfreundschaft” (niem. Przyjaźń Narodów), wyłącznie do portów w krajach socjalistycznych. W 2008 roku pływając pod portugalską banderą statek został zaatakowany przez piratów w Zatoce Adeńskiej. Otoczyło go 29 jednostek pirackich. Załoga broniła się przed piratami za pomocą armatki wodnej do czasu dotarcia na miejsce samolotu patrolowego US Navy P-3 Orion, który odstraszył piratów.

Po licznych zmianach właścicieli i imion (jako „Ateny” wpływał także do Polski), a także po przebudowach zmieniających jego wygląd i zwiększających pojemność rejestrową (z początkowej 11 700 do 15 614 BRT), od 2016 pływał jako „Astoria”.

Po zezłomowaniu „Astorii” najstarszym statkiem pasażerskim staje się „City of Myconos” z 1956 r.


 

 

Tagi: MS Astoria
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 April

Zatonięcie "Titanica" po zderzeniu z górą lodową.
poniedziałek, 15 kwietnia 1912
Wodowanie klipra "Flying Cloud", zaprojektowanego przez Donalda Mc Kaya, jednego z najsłynniejszych konstruktorów; zbudował największe, najszybsze i najładniejsze klipry. "Flying Cloud" był rekordzistą trasy z Nowego Jorku do San Francisco z czasem 89 dni
wtorek, 15 kwietnia 1851