TYP: a1

Start budowy nowej mariny w Gdyni już wkrótce

poniedziałek, 11 stycznia 2016
z mediów | JM
Już w przyszłym roku ma zostać oddana do użytku planowana od kilku lat, nowa marina w Gdyni. Jej budowa rozpocznie się zaś już na wiosnę. Inwestycja ma pomóc miastu w zdobyciu nominacji do organizacji żeglarskich mistrzostw świata.


Nowa marina Gdynia
fot. Studio Architektoniczne KWADRAT


Prace nad nową mariną rozpoczną się od wyburzenia części starych budynków. Radni Gdyni przegłosowali już zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym placu Kościuszki. Teraz inwestorzy będą starali się o konieczne pozwolenia na budowę i przyznanie kredytu. Projekt przebudowy przystani powstał już dwa lata temu. Został wtedy zorganizowany konkurs architektoniczny, który wygrało Studio Kwadrat. Zwycięski koncept zakłada budowę nie tylko żeglarskiej części mariny, ale też nowoczesnego zaplecza turystycznego. Szacowany koszt inwestycji to 100 milionów złotych.

Radni miasta zapowiadają też, że będą się starali o przyznanie Gdyni statusu organizatora żeglarskich mistrzostw świata. To będzie już trzecia próba zorganizowania tej prestiżowej imprezy w Polsce. Dotychczas słabym punktem przygotowań miasta do objęcia funkcji organizatora było niewystarczające zaplecze profesjonalne. Po wybudowaniu nowoczesnej mariny ma się to zmienić. Pierwsze jednostki mają zawinąć do nowego portu już w przyszłym roku, a zakończenie przebudowy potrwa dwa lata.
Tagi: marina, przystań, port, Gdynia, inwestycja, mistrzostwa świata
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 February

W Warszawie zmarł Jerzy Dziewulski, kapitan i nauczyciel żeglarstwa, wieloletni dzialacz żeglarski, autor monumentalnej książki "Wiadomości o jachtach żaglowych".
środa, 19 lutego 1997
Do Gujany dociera szalupa "Paty", kończąc samotny rejs Jacka Pałkiewicza.
środa, 19 lutego 1975
Urodził się Andrzej Skrzat, znany konstruktor jachtów żaglowych.
poniedziałek, 19 lutego 1945