TYP: a1

Sieci-widma znikną z dna Bałtyku?

poniedziałek, 20 kwietnia 2015
z mediów | WM
Według szacunków WWF Polska, tylko w polskiej strefie ekonomicznej Bałtyku dryfuje ponad 800 ton sieci utraconych przez rybaków. Dzięki współpracy wspomnianej organizacji ekologicznej oraz Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb możliwe ma być wyciągnięcie w tym roku aż 350 ton sieci. Projekt otrzymał wsparcie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Morze

Przeprowadzone na zlecenie WWF oszacowania wykazały, że co roku w wodach Bałtyku w skutek zdarzeń losowych (sztormy, kolizje, zaczepy) rybacy gubią od 5 500 do 10 000 sieci stawnych. Sieci te nadal łowią, a ich efektywność utrzymuje się w granicach od 6 do 20% ich roboczej zdolności połowowej.

Od maja do sierpnia br. odbędzie się szeroko zakrojona akcja wyławiania z dnia Bałtyku pozostawionych lub zgubionych narzędzi połowowych. W akcji weźmie udział kilkadziesiąt kutrów, ekipa nurków oraz statek Nawigator, należący do Akademii Morskiej w Szczecinie. Będzie to największe tego typu przedsięwzięcie na świecie.

Prace będą wspierane środkami Programu Operacyjnego RYBY 2014–2020, które pochodzą z priorytetu „Promowanie rybołówstwa zrównoważonego środowiskowo, zasobooszczędnego, innowacyjnego, konkurencyjnego i opartego na wiedzy”.
Tagi: Bałtyk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932