TYP: a1

Serce Chorwacji kontra patodeweloper

wtorek, 26 marca 2024
Hanka Ciężadło

Pamiętacie taką uroczą, bezludną wysepkę w kształcie serca, położoną na Adriatyku? Jak podaje "Jutarnji list", mimo zakazu budowy, nieznani sprawcy zaczęli tam wznosić obiekt przypominający molo. Sprawa się, mówiąc kolokwialnie, rypła, kiedy powstający obiekt zobaczyli przepływający nieopodal żeglarze.

Urokliwy Galešnjak

Jak już wiemy, na słynnym serduszku obowiązuje zakaz budowy – i tylko dzięki temu nie ma tam jeszcze wielkich hoteli ani innych komercyjnych obiektów. Mimo to Galešnjak należy do najbardziej rozpoznawalnych chorwackich miejscówek, chociaż jego nietypowy kształt widać tylko z góry.

I może właśnie dlatego jakiś tajemniczy deweloper się nie bał i zaczął bezprawną budowę. Na co liczył? Tego nie wiadomo, bo przecież prędzej czy później ktoś musiałby to zauważyć. Tak się złożyło, że „kimś” byli żeglarze odbywający rejs po pobliskim Kanale Pašmańskim. Dodajmy, że żeglarze mocno zdziwieni widokiem, jaki zastali; oraz uzbrojeni w telefony - i jak tu nie lubić współczesnej techniki?

 

Co to jest?

Żeglarze zrobili zdjęcia, które jako pierwszy udostępnił portal morski.hr. Widniejący na nich obiekt nie wygląda na razie imponująco, chociaż nie ma wątpliwości, że i tak psuje estetykę wyspy. Z morza wystaje bowiem coś, co przypomina podstawę molo lub pomostu. Widać też metalowe kolce przypominające te używane do wzmacniania nabrzeży oraz równo ułożone, białe worki wypełnione jakimś sypkim materiałem, prawdopodobnie piaskiem.

Ponieważ Chorwaci żyją głównie z turystyki, po publikacji zdjęć w sieci zawrzało, a na miejsce błyskawicznie udali się pracownicy Zarządu Portu Zadar. Jak przyznają, nie wiedzą jeszcze, kto i w jakim celu rozpoczął budowę. Podkreślają jednak, że na Galešnjaku obowiązuje zakaz budowy, a wznoszenie jakichkolwiek konstrukcji na wyspie lub jej wybrzeżu możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń i wykonaniu stosownych projektów. Galešnjak jest w całości własnością prywatną, a jedyna działalność, jaka jest tam dopuszczona, to uprawa gajów oliwnych – a to nie wymaga budowania molo.

Co będzie dalej?

Zdaniem fachowców, plastikowe worki wypełnione piaskiem ułożone w kształt pomostu to dopiero pierwszy krok realizacji tego typu inwestycji. Kolejnym miało być zapewne wypełnienie obrysu kamieniami, a ostatnim – betonowanie. Wiadomo już, że do tego nie dojdzie – ale to, co do tej pory zbudowano, trzeba będzie teraz rozebrać.

A to kosztuje. Pozostaje więc pytanie, kto za to zapłaci? Jak podają chorwackie media, w przypadku niewykrycia sprawcy (bardzo prawdopodobna opcja), koszty demontażu konstrukcji spadną na gminę Pašman, w obrębie której leży wysepka.

 

 

Tagi: Chorwacja, serce, budowla, wyspa, Galešnjak
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 April

Zmarł Jerzy Szałajko, jeden z nestorów szczecińskiego żeglarstwa i JK AZS
środa, 18 kwietnia 2018
Z Gdyni w wokółziemski rejs wypływa "Iskra II" dowodzona przez Czesława Dyrcza.
wtorek, 18 kwietnia 1995
W Auckland urodził się Dean Barker, skipper "Emirates Team New Zealand".
środa, 18 kwietnia 1973
Zmarł Thor Heyerdahl, który zyskał światową sławę w 1947 r. dzięki trwającej 101 dni podróży z Ameryki Południowej do Polinezji na tratwie "Kon-Tiki" wykonanej na wzór tratw Inków. Później żeglował na tratwach trzcinowych "Ra", "Ra II", "Tygrys".
czwartek, 18 kwietnia 2002