TYP: a1

Rekordowa kradzież złota

poniedziałek, 20 czerwca 2022
Hanka Ciężadło

My tu gadu-gadu, najpierw majówka, potem długi czerwcowy weekend, grille... a tymczasem istnieją ludzie, którzy spędzili ten czas dużo bardziej produktywnie. W jednym z meksykańskich portów miała bowiem miejsce rekordowo duża kradzież złota – i nie tylko. Co więcej, panowie mocno się napracowali i wiele wskazuje na to, że złodziejska akcja była przygotowywana od dawna.

Ile tego było?

Jak donosi MEF (Mexican Employers Federation) – całkiem sporo. Złodzieje ukradli z portu w Manzanillo aż 20 kontenerów zawierających złoto, rudę srebra i na dodatek telewizory. Mimo iż do zdarzenia doszło na początku czerwca, meksykańskie służby celne dopiero niedawno podały ten fakt do publicznej wiadomości. Być może same musiały się oswoić z myślą, że taka ilość towaru może zostać skradziona tuż pod ich nosem, i to w całkiem przyjemnym regionie Colima.

Na swoje usprawiedliwienie szef lokalnych celników Horacio Duarte powiedział w wywiadzie, że kradzież w żadnym wypadku nie była spontaniczna. Jego zdaniem była to zakrojona na szeroką skalę akcja zorganizowanej grupy przestępczej.

Kto za tym stoi?

Jak to piszą w memach: „nie wiem, ale się domyślam”. Colima przy całym swoim uroku, bajecznych plażach i innych atrakcjach jest też regionem kontrolowanym przez kartel Jalisco, a na jego czele stoi gość doskonale znany lokalnym władzom, i to nie tylko dlatego, że nosi sławne nazwisko. 

Szefem grupy jest pan Nemesio Oseguera Cervantes – handlarz narkotyków i człowiek poszukiwany w Meksyku (tam zajmuje pierwsze miejsce na liście) oraz w Stanach Zjednoczonych (tu również plasuje się bardzo wysoko). Oczywiście nikt mu niczego nie udowodnił, więc być może jest niewinny. Można jednak podejrzewać, że w Colimie nic nie dzieje się bez jego wiedzy, a zapewne również błogosławieństwa. Ale to tylko domysły.

Jak ukraść 20 kontenerów?

Doskonałe pytanie. Przede wszystkim trzeba mieć odpowiedni sprzęt – i potrafić go obsłużyć. O ile posługiwanie się bronią palną jest zapewne dla członków kartelu podstawowym warunkiem zyskania szacunku na dzielni, o tyle umiejętność sprawnego operowania dźwigiem portowym już niekoniecznie. Panowie byli jednak dobrze przygotowani do swojej roli.

Jak podaje lokalna gazeta "El Pais", złodzieje włamali się do prywatnego składu towarowego położonego w sąsiedztwie portu, sprawnie obezwładnili i zakneblowali strażników, po czym przez kolejnych osiem godzin metodycznie przenosili kontenery. Posłużyli się przy tym żurawiami portowymi, z pomocą których załadowali towar na ciężarówki i wywieźli go na nowe miejsce przeznaczenia. Nikt nie zauważył niczego podejrzanego. W zasadzie możemy to zrozumieć.

Tagi: Meksyk, kradzież, złoto, kontenery, port
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 August

Na "Nord IV" Andrzej Urbańczyk, w ramach przygotowań do rejsu dookoła świata, wyruszył w próbny rejs na trasie San Francisco, Hawaje i z powrotem
wtorek, 17 sierpnia 1982
W wyniku wcześniejszego zakotwiczenia w zatoce położonej w północnej części Wyspy Niedźwiedziej, a następnie dragowania kotwicy, s/y "Otago" wszedł na skały, doznał poważnych uszkodzeń kadłuba, a po ściągnięciu ze skał zatonął
wtorek, 17 sierpnia 1976
Ze Świnoujścia do Jamestown na uroczystości 350.lecia osadnictwa w Stanach Zjednoczonych wyruszył s/y "Joseph Conrad" pod dowództwem Kpt. Bogdana Dacko (oficerami w tym pierwszym polskim rejsie po odwilży 1956 r. byli znani później kapitanowie - Jerzy Sze
niedziela, 17 sierpnia 1958