TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Meksyk

piątek, 14 grudnia 2018
Monika Frenkiel

A może by tak…pożeglować w Meksyku? No wiecie – tequila, mariachi i sombrero zamiast kapitańskiej czapki? Chili con carne, nachosy i wąsaci faceci…No dobra, trochę żartujemy. Ale prawda jest taka, że jeśli skusimy się na czarter jachtu z mariny La Paz (to nie to La Paz w Boliwii), mamy przed sobą duże wyzwanie, jakim jest eksploracja 900 wysp Zatoki Kalifornijskiej.

Wiele z tych wysepek znajduje się na liście UNESCO. Samo La Paz pełni funkcję portu od 1535 roku, kiedy to wylądował tutaj Cortez ze swoją ekipą.

Żeglarze powinni pamiętać, że w Zatoce Kalifornijskiej występują jedne z największych pływów na Ziemi – na północnym krańcu poziom wody w zatoce może podnieść się aż o 9 metrów. Do Zatoki wpadają rzeki: Kolorado (poprzez deltowate ujście u podnóża Zatoki) oraz Rio Fuerte, Mayo, Sinaloa, Sonora, Yaqui z nadbrzeżnej wschodniej równiny. Główne porty morskie leżące nad jej brzegami to wspomniane już La Paz na Półwyspie Kalifornijskim i Guaymas po drugiej wschodniej stronie Zatoki.

Słynny badacz głębin morskich, Jacques-Yves Cousteau tutejsze wody ze względu na ich czystość akwenu i niezwykłą bioróżnorodność nazwał akwarium świata. Spotyka się tu ponad 890 gatunków ryb, z których ok. 90 to endemity, toteż zatoka jest swoistym laboratorium do badań podmorskiego życia – oraz rajem dla wędkarzy. Znajdują się tu bogate w ryby (m.in. tuńczyki i sardynki) oraz skorupiaki (krewetki) łowiska a na południowo-zachodnim wybrzeżu poławia się perły. Cos dla siebie znajdą także miłośnicy fauny -  występują tu okresowo liczne migrujące gatunki ssaków morskich, takich jak chociażby humbaki. Spotyka się też żółwie morskie. A jak ktos ma bardzo, bardzo dużo szczęścia, może natknąć się na morświna nazywanego po hiszpańsku vaquita, czyli "krówka". Gatunek ten został odkryty całkiem niedawno w 1958 roku, gdy na plaży Półwyspu Kalifornijskiego znaleziono trzy czaszki tych zwierząt.

W południowym rejonie zatoki w rowie tektonicznym Guaymas – mającym prawie 2000 metrów głębokości – żyją organizmy czerpiące energię z siarkowodoru, wydobywającego się z wylotów hydrotermalnych. Należą do nich między innymi kolonie rurkoczułkowców.

A jeśli nie przekonuje nas przyroda, to zawsze możemy odwiedzić baaardzo romantyczne miejsce. Turystów z całego świata przyciąga Przylądek Świętego Łukasza z bajecznymi formacjami skalnymi. Najsłynniejsza z nich to El Arco de Cabo San Lucas, przy którym Zatoka Kalifornijska łączy się z Pacyfikiem. To miejsce kryje jedne z najpiękniej położonych plaż świata: Plażę Miłości i Kochanków (Playa del Amor) i Plaże Rozwodów (Playa del Divorcio). Pierwsza z nich położona jest wśród stromych skalistych ścian - to wymarzone miejsce do uprawiania snorkelingu. Z kolei na Plaży Rozwodów ocean imponuje siłą, rozbijając falę o strome skały. Dotarcie na plażę jest możliwe jedynie podczas spokojnego i mało wietrznego dnia, ponieważ pływanie po stronie Pacyfiku jest zbyt niebezpieczne. Na Przylądek Świętego Łukasza nie dotrzemy samochodem, ani też skuterem – transport możliwy jest tylko drogą morską.

 

Interesuje Was czarter jachtu w Meksyku? Piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: Meksyk, czarter, wyspy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 June