TYP: a1

Rejs Niepodległości: „Dar Młodzieży” wpłynął do Singapuru

wtorek, 9 października 2018
Janusz Cieliszak, Jędrzej Szerle

O godzinie 4.15 nad ranem czasu polskiego we wtorek 9 października „Dar Młodzieży” wpłynął do Singapuru. Towarzyszyła mu ekipa Żeglarskiego.info.

[t][/t] [s]Foto: MediaPartners.pl[/s]

Ponad 19 000 Mm ma już za sobą żaglowiec „Dar Młodzieży”, który w ramach Rejsu Niepodległości płynie dookoła świata. Trzynastym portem na jego trasie jest Singapur, gdzie wpłynął we wtorek 9 października o godzinie 10.15 czasu lokalnego (4.15 czasu polskiego) i zacumował przy nabrzeżu Singapore Harbour Front.

Żaglowiec i jego załogę w porcie witał Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Magdalena Bohdziewicz, ambasador RP w Singapurze oraz Khaw Boon Wanem, minister w rządzie Singapuru – koordynator ds. infrastruktury i transportu. Towarzyszyła im około stuosobowa grupa dziennikarzy lokalnych mediów i przedstawicieli singapurskiej Polonii. Nie zabrakło również ekipy portalu Żeglarski.info.

Singapur jest półmetkiem rejsu i kolejnym etapowym miejscem zmiany załogi. Nastąpi tu także wymiana komendantów statku – Ireneusz Lewandowski wraca do Polski, a dowodzenie fregatą przejmuje Rafał Szymański.

Od startu Rejsu 20 maja „Darem Młodzieży” płynęło już ponad 620 młodych „Ambasadorów Polski”. Odwiedzili 13 portów, m.in. Tallin, Kopenhagę, Bordeaux, Dakar i Kapsztad. Statek zawinął do 11 państw i dwukrotnie przekroczył równik. Celem Rejsu Niepodległości jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz promocja kraju na świecie. Dodatkowo „biała fregata” w dniach 22-27 stycznia 2019 roku weźmie udział w 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, gdzie być może spotka się z papieżem Franciszkiem.

Załogę stanowi młodzież – laureaci ogólnopolskiego konkursu Rejs Niepodległości z całej Polski, studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz uczniowie szkół morskich w Szczecinie i Świnoujściu.

Realizacja materiału jest możliwa dzięki wsparciu sponsorów – Fundacji Helios i Portu Morskiego Gdynia SA.

Źródło: Żeglarski.info -  portal informacyjny / Port Morski GDYNIA  S.A

Tagi: Dar Młodzieży, Rejs Niepodległości
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932