TYP: a1

Prezydent podpisał nowelizację ustawy doprecyzowującą definicję ratownika wodnego

poniedziałek, 28 czerwca 2021
Informacja prasowa/KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek, 25 czerwca ustawę o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Jej celem jest doprecyzowanie definicji ratownika wodnego.

Znowelizowana ustawa określa, że ratownik wodny ma co najmniej jedną z tzw. innych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym. Takie przydatne kwalifikacje oraz wykaz dokumentów, które potwierdzają ich posiadanie, określi w drodze rozporządzenia minister spraw wewnętrznych i administracji. Osoba wykonująca zawód medyczny lekarza czy pielęgniarki systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne czy ratownik medyczny, który realizuje doskonalenie zawodowe spełniają wymagania w zakresie posiadania innej kwalifikacji przydatnej w ratownictwie wodnym.

W dotychczasowych przepisach brakowało jednoznacznego określenia definicji ratownika wodnego, gdyż nie wskazano w nich, ile innych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym powinien posiadać. W ustawie ustanowiono m.in., że kwalifikacje te muszą być też przydatne do działań ratowniczych, takich jak poszukiwanie osób zaginionych nad wodą, przyjęcie zgłoszenia o wypadku lub zagrożeniu czy ewakuacja osób z miejsca stanowiącego zagrożenie.

Według definicji, ratownikiem wodnym może być osoba, która: posiada wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego i technik pływackich; posiada co najmniej jedną z innych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym; spełnia wymagania określone w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym dla lekarza systemu, pielęgniarki systemu, ratownika medycznego realizujących doskonalenie zawodowe lub ratownika; jest zatrudniona, a także pełni służbę w podmiocie uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego lub jest członkiem takiego podmiotu.

Nowelizacja ustawy została przegłosowana w Sejmie 20 maja, Senat nie wniósł do niej poprawek. Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 października br.


 

Tagi: ratownictwo wodne
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999