TYP: a1

Operatorowi tankowca grozi rekordowa grzywna

czwartek, 24 czerwca 2021
Hanka Ciężadło

Hiszpańskie władze zatrzymały tankowiec Aldan za wypuszczenie ogromnych ilości paliwa do wody w okolicy Wysp kanaryjskich. Operatorem jednostki jest firma Muhit Maritime z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Wielka tęczowa plama

Unoszącą się na wodzie plamę paliwa wykrył satelita obsługiwany przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Morskiego (EMSA). Zdaniem władz hiszpańskich, tankowiec celowo zrzucał paliwo do morza. Do zanieczyszczenia wody doszło około 150 mil północny zachód od Las Palmas na Gran Canarii. Hiszpańskie Ministerstwo Transportu, Mobilności i Agendy Miejskiej uważa, że skażonych zostało około 20 mil kwadratowych morza.

W związku z tym incydentem Hiszpanie zatrzymali tankowiec i wszczęli śledztwo, mające wyjaśnić, dlaczego doszło do zrzutu paliwa i kto ponosi odpowiedzialność za zaistniałą sytuację.

Nadzór wojskowy

Wiadomo, że należąca do Muhit Maritime jednostka płynęła w kierunku Pireusu. Generalna Dyrekcja Handlu Morskiego nakazała kapitanowi zmianę kierunku i skierowanie statku na Almerię.

Hiszpanie nie dowierzali jednak kapitanowi tankowca (i trudno im sie dziwić). Wysłali więc na miejsce okręt marynarki wojennej, który miał za zadanie eskortować Aldana. W oficjalnym komunikacie podano, iż celem operacji było „nadzorowanie przestrzegania rozkazu przez cały czas”.

Słona kara?

Dopóki śledztwo jest w toku, trudno wyrokować o szczegółach kary. Z uwagi na celowe działanie załogi tankowca oraz dużą skalę zanieczyszczenia wód uważa się jednak, że operatorowi jednostki grozi rekordowo wysoka grzywna. Hiszpanie mówią wprost, że bedzie to „jedna z najwyższych sankcji, jakie kiedykolwiek nałożyła Generalna Dyrekcja Handlu Morskiego”.

Cóż, na biednego nie trafiło - biorąc pod uwagę fakt, że Muhit Maritime wywodzi się ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, można się zastanawiać, czy szefostwo firmy w ogóle przejmie się tą „rekordową” grzywną. Być może w tym przypadku bardziej dotkliwe byłyby innego rodzaju sankcje o długofalowym znaczeniu. Na razie jednak żadne decyzje nie zapadły i nie podano nawet przybliżonych kwot.  

Tagi: tankowiec, paliwo, Hiszpania, Emiraty Arabskie, śledztwo, skażenie, środowisko
TYP: a3
0 0
Komentarze