TYP: a1

Pomyślmy o zmarłych - Cmentarz Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu

czwartek, 31 października 2019
Witold Tylec

W najbliższych dniach będziemy odwiedzać cmentarze. Dla ludzi, których historia życia była związana z morzem i Marynarką Wojenną RP, miejscem spoczynku jest Cmentarz Wojskowy Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu.  


Historia powstania cmentarza to rok 1936 i złożenie tam doczesnych szczątków Generała Gustawa Orlicz Dreszera, który zginął 16 lipca 1936 roku w katastrofie lotniczej na wodach Zatoki Gdańskiej. Życzeniem generała było być pochowanym nad polskim morzem. Jednakże z powodu wielu skandali obyczajowych za życia generała, na jego pochówek na oksywskim cmentarzu parafialnym nie zgodził się ówczesny proboszcz. Dlatego przyjaciele generała pośpiesznie odkupili grunty na oksywskim klifie nieopodal cmentarza i tam, w zbudowanym mauzoleum, złożono ciało generała. W 1938 roku z rozkazu Ministra Spraw Wojskowych utworzono w tym miejscu Cmentarz Marynarki Wojennej. 


We wrześniu 1939 roku pochowano tam poległych obrońców wybrzeża. W czasie II wojny światowej nastąpiła brutalna likwidacja cmentarza, łącznie z wysadzeniem mauzoleum i rabunkiem ciała generała Orlicza przez Niemców. Powojenna historia cmentarza to rok 1992 i rozkaz dowódcy garnizonu Gdynia o utworzeniu Cmentarza Wojskowego Marynarki Wojennej RP. Obecnie centralnym punktem tej nekropolii, położonej na wysokim oksywskim klifie z przepiękną panoramą na Zatokę Gdańską jest Kwatera Pamięci składająca się z grobowca adm. Unruga i jego małżonki, kontradmirałów Mieszkowskiego i Stankiewicza, komandora Przybyszewskiego, a obok 18 kwater ofiar stalinowskich zbrodni, oraz wielu innych grobów zasłużonych dla Marynarki Wojennej RP. 

A w najbliższy piątek, 1 listopada Pomorski Związek Żeglarski zaprasza kluby żeglarskie i wszystkich pasjonatów żagli chcących uczcić pamięć tych, którzy odeszli na wieczną wachtę, do uroczystego złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem „Zaginionych na morzu”, który znajduje się na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni (na wysokości restauracji Barracuda). Początek spotkania – godz. 10.

Tagi: Wszystkich Świętych, cmentarz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956