TYP: a1

Pomyślmy o zmarłych - Cmentarz Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu

czwartek, 31 października 2019
Witold Tylec

W najbliższych dniach będziemy odwiedzać cmentarze. Dla ludzi, których historia życia była związana z morzem i Marynarką Wojenną RP, miejscem spoczynku jest Cmentarz Wojskowy Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu.  


Historia powstania cmentarza to rok 1936 i złożenie tam doczesnych szczątków Generała Gustawa Orlicz Dreszera, który zginął 16 lipca 1936 roku w katastrofie lotniczej na wodach Zatoki Gdańskiej. Życzeniem generała było być pochowanym nad polskim morzem. Jednakże z powodu wielu skandali obyczajowych za życia generała, na jego pochówek na oksywskim cmentarzu parafialnym nie zgodził się ówczesny proboszcz. Dlatego przyjaciele generała pośpiesznie odkupili grunty na oksywskim klifie nieopodal cmentarza i tam, w zbudowanym mauzoleum, złożono ciało generała. W 1938 roku z rozkazu Ministra Spraw Wojskowych utworzono w tym miejscu Cmentarz Marynarki Wojennej. 


We wrześniu 1939 roku pochowano tam poległych obrońców wybrzeża. W czasie II wojny światowej nastąpiła brutalna likwidacja cmentarza, łącznie z wysadzeniem mauzoleum i rabunkiem ciała generała Orlicza przez Niemców. Powojenna historia cmentarza to rok 1992 i rozkaz dowódcy garnizonu Gdynia o utworzeniu Cmentarza Wojskowego Marynarki Wojennej RP. Obecnie centralnym punktem tej nekropolii, położonej na wysokim oksywskim klifie z przepiękną panoramą na Zatokę Gdańską jest Kwatera Pamięci składająca się z grobowca adm. Unruga i jego małżonki, kontradmirałów Mieszkowskiego i Stankiewicza, komandora Przybyszewskiego, a obok 18 kwater ofiar stalinowskich zbrodni, oraz wielu innych grobów zasłużonych dla Marynarki Wojennej RP. 

A w najbliższy piątek, 1 listopada Pomorski Związek Żeglarski zaprasza kluby żeglarskie i wszystkich pasjonatów żagli chcących uczcić pamięć tych, którzy odeszli na wieczną wachtę, do uroczystego złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem „Zaginionych na morzu”, który znajduje się na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni (na wysokości restauracji Barracuda). Początek spotkania – godz. 10.

Tagi: Wszystkich Świętych, cmentarz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 lipca

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940