TYP: a1

Polscy marynarze uwolnieni z rąk piratów wrócili do domów

czwartek, 10 grudnia 2015
z mediów | WM
Pięciu marynarzy, którzy pod koniec listopada zostali porwani przez nigeryjskich piratów ze statku “Szafir”, wylądowało wczoraj na lotnisku w Hamburgu, skąd wyruszyli do Szczecina. Uwolnienie marynarzy było możliwe w wyniku negocjacji władz Nigerii, polskich służb oraz armatora z piratami. Szczegóły negocjacji nie zostały ujawnione.

Pod koniec listopada drobnicowiec “Szafir” należący do polskiego armatora EuroAfrica został zaatakowany przez piratów. 11 członków załogi zdołało się ukryć, jednak 5 osób zostało wziętych do niewoli przez piratów. Byli to kapitan jednostki, trzech oficerów i marynarz. Po zdarzeniu władze lokalne natychmiast nawiązały kontakt z porywaczami. W działania włączyło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz polskie służby konsularne. Po dwóch tygodniach udało się wynegocjować uwolnienie Polaków. Ze względów bezpieczeństwa szczegóły rozmów nie są znane. Nie potwierdzono również pojawiającej się w niektórych źródłach informacji o okupie, który został zapłacony za polskich marynarzy.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001