TYP: a1

Polscy marynarze uwolnieni z rąk piratów wrócili do domów

czwartek, 10 grudnia 2015
z mediów | WM
Pięciu marynarzy, którzy pod koniec listopada zostali porwani przez nigeryjskich piratów ze statku “Szafir”, wylądowało wczoraj na lotnisku w Hamburgu, skąd wyruszyli do Szczecina. Uwolnienie marynarzy było możliwe w wyniku negocjacji władz Nigerii, polskich służb oraz armatora z piratami. Szczegóły negocjacji nie zostały ujawnione.

Pod koniec listopada drobnicowiec “Szafir” należący do polskiego armatora EuroAfrica został zaatakowany przez piratów. 11 członków załogi zdołało się ukryć, jednak 5 osób zostało wziętych do niewoli przez piratów. Byli to kapitan jednostki, trzech oficerów i marynarz. Po zdarzeniu władze lokalne natychmiast nawiązały kontakt z porywaczami. W działania włączyło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz polskie służby konsularne. Po dwóch tygodniach udało się wynegocjować uwolnienie Polaków. Ze względów bezpieczeństwa szczegóły rozmów nie są znane. Nie potwierdzono również pojawiającej się w niektórych źródłach informacji o okupie, który został zapłacony za polskich marynarzy.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 July

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940