TYP: a1

Ogłoszono przetarg na projekt przekopu Mierzei Wiślanej

wtorek, 11 października 2016
Z mediów
Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na wykonanie projektu przekopu Mierzei Wiślanej. Oferty można składać do 7 listopada 2016 roku. Szacowany koszt inwestycji to ok. 1,5 miliona euro. O wyborze wykonawcy będą decydować trzy kryteria: cena – 60 proc., liczba pobytów na radach budowy – 20 proc. i liczba pobytów na budowie – 20 proc.

projekt kanału przez Mierzeję Wiślaną
Materiały prasowe


W projekcie inwestycji zawarte są: budowa kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską wraz z śluzami oraz portem postojowym od strony Zalewu Wiślanego. W zakres całego przedsięwzięcia mają wejść również połączenia drogowe i mostowe, w tym modernizacja wejścia do portu Elbląg. Dodatkowo projekt zakłada utworzenie sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. Jeśli chodzi o samo miejsce przekopu, to w grę wciąż wchodzą cztery lokalizacje: Piaski, Nowy Świat, Skowronki i Przebrno.

Budowa kanału ma się rozpocząć na przełomie 2018 i 2019 r. Inwestycja ma kosztować ok. 800 mln zł (fundusze w całości mają pochodzić z budżetu państwa) i będzie gotowa w 2022 r.

Plany zakładają, że kanał będzie miał ok 1,3 km długości oraz 60 metrów szerokości. Od strony morza będzie to tor podejściowy o głębokości 5,5 metra. W ramach rekompensaty dla mieszkańców planuje się budowę dwóch mostów. Jeden ma powstać nad przekopem i połączyć Kąty Rybackie z Krynicą Morską. Drugi, nad Wisłą, ma połączyć Świbno z Mikoszewem. To rozwiązanie zastąpiłoby funkcjonującą w tym miejscu w czasie lata przeprawę promową.
Tagi: Mierzeja Wiślana, przekop, inwestycja, przetarg
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 June

Wyruszył w rejs na Spitsbergen s/y "Swarożyc" z Kpt. Wacławem Liskiewiczem; był to pierwszy jacht, który dotarł do wyspy (port Svalbard) po drugiej wojnie światowej.
wtorek, 13 czerwca 1967
Patent kapitański zdobywają Teresa Remiszewska, Kazimierz (Kuba) Jaworski, Ziemowit Barański i Zbigniew Boliński.
wtorek, 13 czerwca 1961