TYP: a1

Nowe terytoria Rzeczpospolitej nazwane

piątek, 25 września 2020
Z mediów/MGMiŻŚ

Pamiętacie konkurs na nazwy nowych wysp na Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim? 23 września Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ogłosiło wyniki konkursu, w którym wzięło udział 21 tys. 912 osób.

Wszystkich, którzy rzucali żartobliwe propozycje nazw na naszym profilu fejsbukowym musimy zmartwić – ministerstwo, instytucja rządowa, nie ma poczucia humoru i nie będzie żadnych heheszek. Wyspa na Zalewie Wiślanym będzie się nazywała Estyjska a te dwie na Szczecińskim – Brysna (wyspa północna)  i Śmięcka (południowa).

Na nazwę wyspa Estyjska zagłosowały 9984 osoby, zaraz za nią na podium znalazły się nazwy Bursztynowa (8391 głosów) i Rukwiel (1853 głosy). 
Na nazwę Brysna padło 9693 głosów, na kolejnych miejscach znalazły się propozycje wyspa Wielecka (5279 głosów) i Zabawa (2439 głosów). Na nazwę Śmięcka  zagłosowało 8735 osób, a na drugim i trzecim miejscu wylądowały nazwy: Wyraj (5988 głosów) oraz Przygoda (2575 głosów).

Nazwa „Estyjska” nawiązuje do dawnej średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego” „Brysna” ma być połączeniem słów „bryza” i „sny” a „Śmięcka” pochodzi od nazwy uroczyska i nieistniejącej obecnie wsi położonej w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim. 

Teraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwróci się z wnioskiem, aby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nadało zwycięskie nazwy nowopowstającym terytoriom – jak to dumnie brzmi - Rzeczypospolitej.
Autorzy zwycięskich propozycji otrzymają pamiątkowe grawertony.
Wyspy powstają w ramach inwestycji morskich, jakimi są przekop Mierzei Wiślanej oraz pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra. Pierwszy etap konkursu odbył się w sierpniu i zakładał nadsyłanie propozycji, spośród których komisja konkursowa wyłoniła w sumie 15 nazw. Te z kolei poddano ogólnopolskiemu głosowaniu internetowemu. Głosowanie zakończyło się w niedzielę 20 września.

Tagi: wyspy, Zalew Szczeciński, Zalew Wiślany
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001