TYP: a1

Nieudane wodowanie niszczyciela

czwartek, 22 maja 2025
redakcja portalu

21 maja w północnokoreańskim porcie Chongjin miała miejsce uroczystość wodowania nowego niszczyciela. Coś jednak poszło niezgodnie z planem – jednostka została poważnie uszkodzona, a przywódca kraju, Kim Dzong Un, ostro potępił winnych incydentu, nazywając go aktem przestępczym i skutkiem absolutnej niedbałości.

Co się właściwie stało?

Nowopowstały niszczyciel klasy Choe Hyon miał za zadanie wzmocnić północnokoreańską marynarkę wojenną. Niestety podczas ceremonii wodowania, w której uczestniczył przywódca kraju, okręt stracił równowagę, ponieważ jego rufa zbyt szybko zsunęła się z prowadnicy. Skutkiem tego doszło do przechylenia jednostki i częściowego uszkodzenia jej kadłuba.

Kim Dzong Un ostro skrytykował marynarkę wojenną Korei oraz nazwał nieudane wodowanie „aktem przestępczym spowodowanym całkowitą nieostrożnością, nieodpowiedzialnością i nienaukowym empiryzmem... [czego] nie można tolerować”.

Co będzie dalej?

W budowę i wodowanie niszczyciela zaangażowanych było kilka podmiotów: Ministerstwo Przemysłu Zbrojeniowego, Uniwersytet Technologiczny im. Kim Chaeka, Instytut Dynamiki Państwowej Akademii Nauk i Centralny Instytut Projektowania Okrętów.

Kim Dzog Un już zapowiedział surowe konsekwencje, jakie dosięgną odpowiedzialnych za incydent. Przywódca Korei ogłosił też, że w czerwcu odbędzie się posiedzenie Partii Pracy, na którym będzie omawiany ten wypadek, by wyciągnąć z niego konsekwencje i uniknąć tego rodzaju niepowodzeń w przyszłości.

Okręt i polityka

Korea Północna wytrwale realizuje swój plan zmodernizowania marynarki wojennej. Niszczyciel, który uległ uszkodzeniu, prawdopodobnie jest wyposażony w pionowe wyrzutnie rakiet i nowoczesne systemy radarowe – prawdopodobnie, bo to jedynie spekulacje dokonywane na podstawie podobnej jednostki, jaką zwodowano pod koniec kwietnia. Jest to duży niszczyciel Choe Hyon, mogący przenosić pociski z bronią jądrową.

Kolejny okręt miał być równie udany. Przywódca Korei powiedział, że sukces tego konkretnego niszczyciela jest „kwestią polityczną bezpośrednio związaną z autorytetem państwa”. Dodał też, że incydent podczas wodowania „doprowadził do upadku godności i szacunku do samego siebie naszego państwa”.

 

Tagi: Korea, niszczyciel, wodowanie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 June

Zginął na morzu Kpt. Tadeusz Rożniewski.
wtorek, 14 czerwca 2005
W Rotterdamie odbywa się chrzest s/y "Łódka Bols".
sobota, 14 czerwca 2003
Z Gdańska wyrusza w rejs dookoła świata "Antica" Jerzego Wąsowicza.
niedziela, 14 czerwca 1998
Z portu Falmouth wyszedł w rejs mały kecz "Suahili" z Robinem Knox-Johnstonem na pokładzie; powrócił do tego samego portu 22.04.1969 r.; trasa rejsu wiodła dookoła świata z okrążeniem trzech przylądków: Horn, Leeuwin i Dobrej Nadziei.
piątek, 14 czerwca 1968