TYP: a1

Nie żyje legenda żeglarstwa

piątek, 9 grudnia 2016
Redakcja/MF

Nie żyje Paul Elvstrøm. Wielka postać żeglarstwa, wielokrotny mistrz świata i olimpijski, człowiek- legenda. Zmarł 7 grudnia 2016 r. Miał 88 lat.

Paul Elvstrøm

 

Paul Elvstrøm był wielkim duńskim żeglarzem i sportowcem, znanym na całym świecie, w 1996 roku uznanym sportowcem stulecia. Jego kariera rozpoczęta w 1948 r. startem w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Królował m.in. w klasach: Finn, Star, Latający Holender, Soling i innych, zdobywając w nich mistrzowskie tytuły.

Stosował innowacyjne techniki szkoleniowe i formy treningu. Napisał kilka książek i wiele artykułów poświęconych żeglarstwu regatowemu, chętnie dzielił się swoją ogromną wiedzą. Proponował też nowe rozwiązania konstrukcyjne, później powszechnie zastosowane. Jako pierwszy stosował pasy balastowe do stóp, jego patentem był obciągacz bomu.

Ze swoją córką Trine zdobyli mistrzostwo Europy w klasie Tornado, a ich udział jako zespołu ojciec-córka w IO 1984 r. był ewenementem w historii Igrzysk.

Czterokrotny zdobywca olimpijskiego złota w kolejnych olimpiadach lat 1948-60 i jedenastokrotny mistrz świata.

Tagi: Paul Elvstrøm, żeglarz, olimpijczyk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942