TYP: a1

Nie będzie jointa w Amsterdamie?

wtorek, 18 lutego 2020
Monika Frenkiel

Są takie miejsca na świecie, gdzie turyści powoli przestają być mile widziani. A przynajmniej w dotychczasowej liczbie. Coraz bardziej zdesperowane są władze Amsterdamu, które rozważają dość drastyczne kroki…

A chodzi o posunięcie spektakularne, bowiem o…zakaz sprzedaży marihuany turystom. Wszystko przez to, że wielu przyjezdnych ze względu na politykę tolerancji wobec konopii indyjskich traktuje stolicę Niderlandów jako „stolicę narkotyków”. Miasto co roku odwiedza 17 mln turystów (liczba mieszkańców to 1,1 mln) a według badania przeprowadzonego przez tamtejsze biuro badań, informacji i statystyk, 57 proc. ankietowanych uważa coffee shopy za ważny czynnik wpływający na decyzję o przyjeździe do Amsterdamu (drugi co do atrakcyjności to wycieczki rowerowe, dla których miasto odwiedza 21 proc. turystów).

Femke Halsema, burmistrz Amsterdamu i tamtejsza rada miejska zapowiadają po pierwsze walkę ze stereotypem, jakoby Amsterdam był „rajem dla narkomanów” a po drugie wciąż szukają sposobów, żeby ograniczyć lawinowy napływ przyjezdnych, którzy czasem wręcz blokują miasto i uniemożliwiają jego funkcjonowanie. Do tej pory władze miasta zrezygnowały z promowania miejskich atrakcji, od 1 kwietnia zakończą się także słynne wycieczki do "dzielnicy czerwonych latarni". Stało się to na prośbę samych pracujących tam osób, które były fotografowane bez zgody i czuły się napastowane przez turystów. Od 1 kwietnia będzie trzeba się w tej dzielnicy poruszać po ściśle wytyczonych trasach.

Tym razem władze rozważają zmniejszenie liczby sklepów sprzedających konopie indyjskie oraz ograniczenie ich sprzedaży turystom. Zgodnie z przeprowadzonymi na zlecenie władz badaniami, wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży 42 proc. turystów rzadziej odwiedzałoby Amsterdam, 12 proc. nie przyjechałoby ponownie. Oczywiście, zawsze istnieje ryzyko utworzenia się „szarej strefy” usług – czyli mieszkańców, którzy oferowaliby turystom możliwość pośrednictwa w zakupie…

Jeszcze nie wiadomo, kiedy dokładnie zakaz lub też poważne ograniczenie sprzedaży marihuany wejdzie w życie.

Tagi: Amsterdam, coffee shop, turystyka, zakaz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942