TYP: a1

Malezja odsyła odpady

wtorek, 21 stycznia 2020
Z mediów

Malezja powiedziała „dość” tym, którzy robią z niej śmietnik. Do tej pory kraj odesłał do krajów pochodzenia 150 kontenerów z nielegalnie przywożonymi plastikowymi odpadami.

[t][/t] [s]Fot. Hans Braxmeier,  Pixabay[/s]

Malezyjska minister środowiska Yeo Bee Yin poinformowała, że Malezja wdraża ścisły program walki z nielegalnie przywożonymi do Malezji odpadami. Do tej pory odesłano śmieci do 13 krajów, wśród których były Francja, Wielka Brytania, USA, Kanada, Hiszpania, Japonia i Singapur. Łącznie odesłano ponad 3,7 tys. ton plastiku.

Spośród 150 odesłanych kontenerów, 43 wróciły do Francji, 42 do Wielkiej Brytanii, 17 do Stanów Zjednoczonych, 11 do Kanady, 10 do Hiszpanii, pozostałe zaś odpłynęły do Hongkongu, Japonii, Singapuru, Portugalii, Chin, Bangladeszu, Sri Lanki i Litwy.

Problemy Malezji zaczęły się w 2018 roku – wtedy Chiny, przodujące w przetwarzaniu plastikowych odpadów wstrzymały ich przyjmowanie. Wiele chińskich firm zajmujących się recyklingiem przeniosło działalność do Malezji - import plastikowych odpadów wzrósł tam z 20 tys. do 110 ton miesięcznie. Co gorsze, spore ilości odpadów przypływają bez wymaganych pozwoleń i wiele z nich nie spełnia kryteriów wymaganych przy recyklingu, bo np. plastik nadający się do przetworzenia jest pomieszany z zanieczyszczonym.

Poza odesłanymi 150 kontenerami do wysyłki przygotowanych jest kolejne 110, które zostaną wyekspediowane jeszcze w pierwszej połowie 2020 roku. 60 pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, reszta z Japonii, Belgii, Meksyku, Węgier, Francji i Jamajki. Koszt transportu z powrotem do portów pochodzenia pokrywają kraje i firmy, które wyeksportowały odpady.

 

Nowa polityka Malezji zakłada – poza odsyłaniem odpadów – także ścisłą kontrolę firm zajmujących się recyklingiem. W ubiegłym roku skontrolowano prawie czterysta zakładów przetwarzających plastik a w wyniku tego zamknięto połowę.

 

W ostatnich miesiącach poza Malezją śmieci odsyłały także inne kraje Azji Południowo-Wschodniej, w tym Indonezja i Filipiny.

 

 

Tagi: śmieci, plastik, Malezja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001