TYP: a1

Neutralizacja miny w rejonie Portu Gdynia

poniedziałek, 5 grudnia 2022
Informacja prasowa/Urząd Morski w Gdyni

We wtorek, 6 grudnia br. odbędzie się neutralizacja miny GC - niewybuchu z okresu II wojny światowej, zalegającego w rejonie awanportu Portu Gdynia. Usunięcie miny jest niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie. Początek operacji planowany jest na godzinę 8.00, a jej przebieg i realizacja uzależnione są od warunków pogodowych (prosimy o śledzenie alertów RCB).

W związku z akcją, w Porcie Gdynia i na wodach Zatoki Gdańskiej ustanowiono strefy bezpieczeństwa, w których obowiązują ograniczenia i zakazy komunikowane w drodze ostrzeżeń nawigacyjnych.

Dodatkowo:

  • na odcinku linii brzegowej Babie Doły - Westerplatte obowiązuje bezwzględny zakaz przebywania w wodzie;
  • w promieniu 750 m od niewybuchu obowiązuje strefa bezwzględnej ewakuacji ludności. Zakres oraz niezbędne działania ewakuacyjne przeprowadzone będą przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Gdynia.Koordynatorem działań na morzu jest Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

 

Operacja będzie prowadzona przez Grupę Nurków Minerów 13 Dywizjonu Trałowców z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, a główna jej część poprzedzona zostanie płoszeniem zwierząt (ssaków morskich, ptaków), zgodnie z warunkami określonymi w decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku. Operacja przewidziana jest na jeden dzień roboczy.

Mina została zlokalizowana podczas zleconych przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. prac przygotowawczych do pogłębiania akwenów wewnętrznych Portu Gdynia (Zadanie I, Etap III).

W trosce o bezpieczeństwo Urząd Morski w Gdyni apeluje o zastosowanie się do obostrzeń, które będą obowiązywały w dniu przeprowadzania neutralizacji niewybuchu oraz stosowanie się do poleceń służb, biorących udział w zabezpieczeniu przebiegu operacji.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971