TYP: a1

Na Bali stan wyjątkowy z powodu...śmieci

wtorek, 9 stycznia 2018
Z mediów/MF

Słyszeliście o rajskich plażach Bali? No cóż, okazuje się, że zamieniają się one…w śmietniska. Problem jest na tyle poważny, że władze wyspy ogłosiły stan wyjątkowy.

 

Indonezja zajmuje drugie po Chinach miejsce na świecie w rankingu na najbardziej zanieczyszczoną strefę przybrzeżną, a tutejsza rzeka Tarum jest uważana za najbardziej skażoną na Ziemi. Szacuje się, że kilkadziesiąt mln ton odpadków (w tym 8 mln ton plastiku) przedostaje się stąd rocznie do mórz i oceanów. Państwo to produkuje rocznie ogromne ilości śmieci – ok. 400 kg na osobę (dla porównania – w Polsce jedna osoba w ciągu 12 miesięcy produkuje ok. 315 kg nieczystości). Indonezja słabo też sobie radzi z usuwaniem odpadów. Hotelarze wyrzucają je na plaże, żeby zaoszczędzić, mieszkańcy nie bardzo przywiązują uwagę do tego, gdzie i jak się ich pozbyć. W efekcie najpopularniejsze plaże zmieniły się w wysypiska, a olbrzymia ilość odpadów ilości zagraża bezpieczeństwu mieszkańców i turystów.

Sytuacja zrobiła się tak zła, że rząd w Dżakarcie ogłosił stan wyjątkowy, bowiem odpady zagrażają życiu mieszkańców, turystów i zwierząt. Aby nieco zmniejszyć problem, zorganizowano akcję sprzątania wybrzeży. Ok 700 pracowników zostało wysłanych na plaże Jimbaranu, Kuty i Seminyak, z których usunięto blisko 100 ton śmieci. Rocznie na cel oczyszczania wybrzeża ma być przeznaczane miliard dolarów.
 

Tagi: Bali, śmieci, zanieczyszczenie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872