TYP: a1

Maxus Solo Around - Atlantic Puffin wraca do Polski

czwartek, 9 czerwca 2016
Informacja prasowa
Szymon Kuczyński na Atlantic Puffinie wieczorem 8 czerwca wpłynął na Bałtyk i obrał kurs na port macierzysty - Dziwnów. To właśnie dziwnowska marina była ostatnim polskim portem, z którego Szymon wypłynął pod koniec września 2014 roku.


Powrót jachtu do kraju przedłużył się ze względu na panujące warunki pogodowe. Prawie całą drogę powrotną z Wysp Kanaryjskich Szymon żegluje pod wiatr. "Pierwotnie planowałem, że dotrę do Polski już w maju, lecz najpierw na Północnym Atlantyku musiałem przeczekiwać sztormową pogodę. Później kiedy już siła wiatru pozwalała na żegluję kierunek był niesprzyjający. Starałem się nie forsować jachtu - ma już na liczniku ponad 40 000 mil, a jak wiadomo problemy najczęściej zdarzają się w drodze powrotnej"

Szymon planuje wpłynąć do Dziwnowa 10 czerwca. Stamtąd po krótkim postoju Atlantic Puffin ruszy dalej wzdłuż polskiego wybrzeża do Trójmiasta gdzie startować będzie w serii bałtyckich regat m.in. Eljacht Cup, SailBook Cup, Gdynia Doublehanded Yachtrace. Po raz kolejny Szymon żeglować będzie pod żaglami wykonanymi w T&J Sails, które właśnie powstają w giżyckiej żaglowni. Celem na sezon żeglarski 2016 są treningi regatowe i start w licznych imprezach na Bałtyku, których kulminacją będzie udziałem w Wielkiej Żeglarskiej
Tagi: Szymon Kuczyński, Maxus Solo Around, wyprawa, jacht
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786