TYP: a1

Maciej Rutkowski mistrzem świata w windsurfingu

wtorek, 15 listopada 2022
Informacja prasowa

Maciej Rutkowski (AZS Poznań) mistrzem świata w zawodowym windsurfingfu! Polak zajmując czwarte miejsce w regatach w Japonii zapewnił sobie zwycięstwo w cyklu PWA World Tour Windsurfing! To historyczny sukces dla polskiego żeglarstwa, a Maciej Rutkowski, jako pierwszy Polak w historii osiągnął tak duży sukces. 

PWA, czyli Professional Windsurfers Association to organizacja sankcjonująca regaty w trzech dyscyplinach windsurfingowych: slalom, freestyle i wave. Biorą w nich udział zawodnicy, którzy plasują się na najwyższych miejscach światowego rankingu i specjalizują się konkretnie w tych konkurencjach, ale też ci, którzy na co dzień rywalizują w olimpijskiej klasie iQFoil. Takim zawodnikiem jest choćby Maciej Rutkowski, który jest członkiem Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego w klasie iQFoil, ale największe doświadczenie ma właśnie w slalomie. 

Slalom to najbardziej ekstremalna odmiana windsurfingu. Zawodnicy ścigają się w krótkich wyścigach na trasie wyznaczonej przez znaki, które muszą opłynąć. Rywalizują bardzo blisko siebie, a na hydroskrzydłach pozwalających oderwać deskę od wody osiągają prędkości nawet 70 km/h. Nie brakuje tutaj spektakularnych kraks, kolizji. To zdecydowanie bardzo widowiskowa konkurencja. 

Ostatnie regaty tego sezonu rozgrywane w Japonii miały niezwykłą dramaturgię. Do Kraju Kwitnącej Wiśni Polak leciał jako wicelider światowego rankingu, ale o tytuł oprócz niego walczyło jeszcze kilku zawodników. Regaty tak się ułożyły, że nieco słabiej w Japonii prezentował się lider cyklu Amado Vrieswijk (Holandia) i na dzień przed końcem regat w walce o tytuł liczyło się dwóch zawodników: Maciek Rutkowski i Matteo Iachino (Włochy). W lepszej sytuacji był Polak, który w zasadzie wszystko miał w swoich rękach. Tymczasem w dzisiejszym ćwierćfinale Maciek zaliczył kraksę. 

- Prowadząc wyścig, na pełnej prędkości wjechałem w plastikową torbę pływającą w wodzie. Zrobiłem niezłego fikołka, spadłem z deski, połamałem sprzęt i mogłem tylko oglądać oddalających się rywali. Zdałem sobie sprawę, że moje szanse na tytuł mistrza świata zostały pogrzebane. Nawet organizatorzy napisali w relacji live, że tylko „zgaśnięcie” wiatru jest dla mnie ratunkiem i szansą na tytuł – mówi Maciej Rutkowski. 

Wiatr nie musiał jednak gasnąć. Jeszcze raz okazało się jak niewiarygodnie emocjonującą konkurencją jest slalom. Wyniki w poszczególnych wyścigach tak się ułożyły, że w wyścigu finałowym, który odbywał się bez udziału Maćka, musiał się ziścić przynajmniej jeden z trzech niekorzystnych dla Polaka scenariuszy. Nie ziścił się żaden - Matteo Iachino nie wygrał wyścigu, nie wyprzedził też Nico Goyarda (Francja) i Enrico Marottiego (Chorwacja), a Johan Soe (Dania) nie zajął miejsca wyższego niż czwarte. Taki splot wydarzeń spowodował, że w klasyfikacji generalnej całego cyklu Maciek Rutkowski i Matteo Iachino mają dokładnie taką samą ilość punktów! O zwycięstwie Rutkowskiego zadecydowały tzw. małe punkty, czyli drugie miejsce w regatach na wyspie Sylt (Niemcy). Najwyższą pozycją Włocha było zaś miejsce trzecie. Regaty w Japonii wygrał Chorwat Enrico Marotti, który dzięki temu zapewnił sobie brązowy medal mistrzostw świata. 

- Takiej dramaturgii nie napisałby sam Hitchcock. W ciągu godziny zaliczyłem emocjonalną wędrówkę z nieba do piekła i z powrotem do nieba. Nie jestem w stanie opisać słowami tego, co czuję. Spełniło się moje marzenie z dzieciństwa. Jako młody chłopiec marzyłem, aby startować w PWA. Zbierałem magazyny, katalogi, wycinki z gazet, oglądałem filmy jeszcze na kasetach VHS, potem już w internecie oglądałem, jak pływają najlepsi zawodnicy, jaką mają technikę. I wyobrażałem sobie siebie na ich miejscu. Potem były pierwsze starty, pierwsze miejsca na podium, zwycięstwa i dzisiaj jestem mistrzem świata. I do tego w takich okolicznościach. Coś niesamowitego. Warto mieć marzenia, warto w nie wierzyć – podsumowuje Maciej Rutkowski. 

Marzenie o tytule mistrza świata zostało zrealizowane, ale to to nie jedyny cel polskiego windsurfera. Jego kolejnym celem jest awans na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w nowej olimpijskiej konkurencji iQFoil. Maciej Rutkowski od ponad dwóch lat jest w Kadrze Narodowej PZŻ i wraz z grupą innych polskich windsurferów przygotowuje się do walki o udział w igrzyskach. 

Wyniki:

https://www.pwaworldtour.com/index.php?id=2280

https://www.pwaworldtour.com/index.php?id=38&tx_pwaevent_pi1%5BshowUid%5D=334&cHash=402bd06b998a60bf33c79052c6c6aca0

 

MACIEJ RUTKOWSKI 

Rok urodzenia: 1991

Klasa: iQFoil/Slalom PWA

Klub: AZS Poznań

Sukcesy: mistrz świata PWA World Tour Windsurfing (2022), wicemistrz świata w klasie Formuła Windsurfing Foil, dwukrotny zwycięzca regat PWA World Tour, srebrny medal regat Defi Wind, 19 tytułów mistrza Polski w różnych konkurencjach windsurfingowych

 

Maciej Rutkowski od początku swojej przygody z windsurfingiem specjalizuje się w konkurencji slalom. Dwa razy był mistrzem świata juniorów, dwa razy młodzieżowym mistrzem świata, młodzieżowym mistrzem Europy, aż w końcu trafił do PWA - zawodowej ligi, w której ścigają się najlepsi na świecie windsurferzy specjalizujący się w slalomie. Ciężka praca zaowocowała, dzisiaj Maciej jest jednym z czołowych zawodników PWA, ma na swoim koncie zwycięstwa w regatach Pucharu Świata, czterokrotnie stawał na podium, a 15 listopada 2022 roku zwyciężył w całym cyklu i zapewnił sobie tytuł mistrza świata. Dokonał tego jako pierwszy Polak w historii. Jest też pierwszym Polakiem na Jaws - legendarnej fali na wyspie Maui, uznawanej za jedną z największych i najbardziej niebezpiecznych na świecie. Maciej zdobył również tytuł wicemistrza świata w slalomie oraz srebrny medal mistrzostw świata w klasie Formuła Windsurfing Foil. W roku 2021 zajął 2. miejsce w największych windsurfingowych zawodach świata, Defi Wind, w których rokrocznie startuje 1200 zawodników. Gdy trzy lata temu okazało się, że klasa iQFoil będzie w programie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, postanowił spróbować rywalizacji także i tutaj. Dobre wyniki zaowocowały powołaniem do Kadry Narodowej, a sam Maciej zapowiada walkę o awans na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Jego pasje to muzyka, koszykówka, surfing i produkcja wideo.

 
Tagi: Maciej Rutkowski, windsurfing
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942